| Andrei1879 a întrebat:

Am o intrebare, mai exista in Romania facultate de medicina doar cu admitere la biologie?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Toate UMF-urile din Romania au programe de studii, de 4ani si de 3 ani, la care teza unica de concurs contine intrebari tip grila numai din biologie.

| baru a răspuns:

Nu..chimie biologie.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate nu se fac exceptii pentru cei carora nu le place chimia, care oricum nu au ce cauta la o facultate de medicina, pentru ca acolo chimia este obiect de baza, fara de care nu se poate studia medicina.

| anamariarot a răspuns:

Dintre universitățile mai „cunoscute", la Tg. Mureș poți da doar din biologie, doar că nu e doar biologia pe care o înveți în liceu. Ai și puțină chimie(ceva super simplu), dar și două capitole(parcă) de biochimie care sunt ceva mai greuțe. De asemenea, sunt și noțiuni diferite față de cele pe care le știi de la școală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. La alegere, biologie sau chimie.
https://www.umftgm.ro/admitere/admitere-2018.html

| Andersen2k18 a răspuns:

Există la Tg Mureș, acum nu stiu dacă a ramas asa. Te poți interesa dacă vrei. Dar în general la fiecare facultate de medicină, dacă dai la generala ai examem: biologie+chimie(unde sunt intrebari egale, cum e la Cluj de exemplu). Daca nu esti in forte cu chimia, poti la da la asistentă medicală unde acolo dai numai biologie(Asa știu ca e la Cluj)

| STSickSide a răspuns:

Există așa ceva?