| anonim_4396 a întrebat:

Facultatea de Drept este cea mai extenuanta si solicitanta facultate, din punct de vedere a materiilor multe fata de alte facultati?

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea de Drept este de fapt cea mai usoara, fiindca trebuie doar sa tocesti ca sa retii legile. Uita-te in jur cati o fac ca apoi sa iasa someri pe viata, fiindca nu apuca sa o profeseze, fiind complet inutila. 1500-2000 de studenti termina in fiecare an la Drept si doar 10-20 au sanse sa se angajeze anual, restul ingrosand grupurile anilor anteriori, care au terminat si nu fac nimic cu facultatea asta.

| troleibuz a răspuns (pentru Violleta2022):

Facultatea de Drept este foarte grea. Cum a zis cineva mai sus, Spiru iese din calcul. Deci implicit ies din calcul si studentii pe care i-ati mentionat aici. Nu e suficient sa retii legi pentru ca se schimba in fiecare an si multe materii se bazeaza pe logica. Degeaba tocesti. Facultatile private sunt glume si nu ar trebui considerate facultati in adevaratul sens al cuvantului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru troleibuz):

Facultatea de Drept este grea doar pentru cine nu-i capabil sa memoreze, fiindca altceva arata statisticile, fiind una din cele mai "productive" facultati din tara, practic mii de studenti ies de pe bancile facultatii de Drept, in fiecare an, fara nici un pic de logica, fiindca pozitii de notari, avocati si caratori de hartii prin judecatorii, ies foarte putine, in fiecare an.
Am cel putin 10 colegi care au terminat Dreptul si doar unul profeseaza, vreo 5 au facut-o la FF si habar nu are de legi sau interpretarea lor, dar oricum toti ceilalti stau acasa, cu fundul pe diploma aia, sau muncesc in piata la tarabe, cu tot cu licenta lor in Drept.

| troleibuz a răspuns (pentru Violleta2022):

Avem peste 2000 de pagini de memorat pe semestru. Nu asta e partea grea. Facultatile private sunt inutile si cele la care se intra pe dosar.
Unde au terminat Dreptul colegii? In Bucuresti sigur nu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru troleibuz):

Din pacate, nu te intreaba nimeni daca ai terminat la facultate privata sau nu, ca tot licenta dau amandoua si sunt la fel de valide.
Colegii mei au terminat la Bucuresti, acum 25-30 de ani, fiindca pe vremea aia nu erau facultati private ca acum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru troleibuz):

Tu ce ai de gand sa faci cu facultatea asta, dupa ce termini?
Stii cate pozitii noi apar pe an in fiecare oras?
Stii ca nu vine cu post asigurat, nu?

| Catrice a răspuns:

Da,da,doar medicina e cea mai ușoară.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Eu am vrut seriozitate.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu ți-am răspuns serios.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Le ai facut pe amandoua si compari din experienta nu?

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Și nu doar astea!
Am 7 facultăți la activ.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Nu e greu sa mi dau seama

| AnastasiaK a răspuns (pentru Catrice):

Facultăți mintale, cu siguranță

| Violleta2022 a răspuns (pentru Catrice):

"acum 2 ore | InYourMind a răspuns (pentru Nevermore):
Și nu doar astea!
Am 7 facultăți la activ"

Ce capacitate domle', ce capacitate au unii rolling on the floor
Ai doar 7 pe piciorul stang... ca mai raman loc de 7 pentru cel drept, asa-i?

| Catrice a răspuns (pentru Violleta2022):

Am uitat sa spun de cele 10 mastere și 8 doctorate!

| Catrice a răspuns (pentru AnastasiaK):

Facultăți din toate domeniilehee hee

| Frank51 a răspuns:

Drept
Medicina
Litere
si cam atat, restul sunt neextenuante.

| Eireann a răspuns:

Medicina veterinara, arhitectura, Poli, etc.

| AnastasiaK a răspuns:

Dacă întrebi un student la drept, da. (ca să ne întelegem, la drept unde chiar se face drept... facultatea de la spiru iese din calcul). Dacă întrebi un student de la orice altă facultate (serioasă), cu puține excepții, a lui e cea mai solicitantă.

| troleibuz a răspuns:

Facultatea de Litere are mai multe materii. Dreptul e solicitant pentru ca e un domeniu complex.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu

| bubu12234 a răspuns:

Nu mi s-a parut

| Mipasususuyamyamyam a răspuns:

Nu sunt asa multe materii, sunt profii exigenti si materia multa.