| cosmin986522 a întrebat:

Facultatea de matematica-informatica specializarea matematica e buna? Inafara de profesor unde ma pot angaja dupa ce o termin?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea e că ai șanse mai mari cu Informatica, fiind o paletă mai largă de locuri de muncă în domeniul acesta. :)

Dacă ești unul dintre cei care ar face față cu succes la Matematică, cred că poți fi un bun student la Informatică.

Am terminat Informatică (3 ani) la Oradea în 2009. :) Apoi am făcut master Matematică Aplicată în Informatică (2 ani). Momentan predau informatică-opțional la 3 școli gimnaziale, dar am și proiecte ce țin de programare. De exemplu: www.desenez.net

Nu știu dacă ți-ar conveni după 4 ani de muncă să primești vreo 1000 lei. Plus că locurile de muncă în învățământ sunt destul de greu de obținut momentan.

Dacă visul tău e să predai Matematică, urmează-l... :) Altfel, mai gândește-te.

| cosmin986522 explică (pentru anonim_4396):

Cu matematica ma descurc dar la infomatica nu ma descurc cu programarea. Daca as incerca totusi sa intru la informatica e greu? Vreau sa invat si programarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cosmin986522):

Cumpără manualele de liceu ale lui Tudor Sorin. După ce le parcurgi n-o să-ți fie deloc greu. De tine depinde totul. Cât de disciplinat poți să te înveți. happy Dar dacă te descurci bine cu matematica, eu zic că ai suficient potențial. Informatica e mai plăcută zic eu. Plus că are o grămadă de ramuri... E imposibil să nu găsești una care să-ți placă. happy Poți să aprofundezi programare, poți să te apropii mai mult de design / web design sau poți să mergi spre hardware mai mult. happy Limbaje de programare sunt multe...

Dacă începi cu manualele de liceu o să ai un punct bun de plecare.