| AvalohAlyn a întrebat:

Facultatea de Teologie(la categoria Teologie sociala sau morala etc) sau Facultatea de Psihologie? Ce ma sfatuiti sa aleg? Care sunt sansele sa gasesc un post (de profesor de religie,de preot,de asistent social, de psiholog, de consilier psihologic etc)in Romania?

Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Salut. Eu te sfătuiesc să te duci la preotul tău duhovnic. Dânsul îți va da cel mai bun sfat.
Mie mi-ar plăcea să te văd la Facultatea de Teologie, la specializarea Teologie Didactică. Cu ajutorul Domnului sunt sigur că vei ajunge un profesor de religie bun. Avem nevoie de oameni (mai ales cadre didactice) care să își practice meseria cu pasiune și devotament. Dacă ai ambiție și vei reuși să îți dai toate gradele, și să te perfecționezi, șansele de a-ți găsi un post bun vor crește. Doamne ajută. Să fie într-un ceas bun.
Ucaa, în cadrul Facultăților de Teologie sunt admise și persoane de sex feminin. Singura specializare unde sunt admiși numai bărbați este Teologia Pastorală. happy

1 răspuns:
| Ucaa a răspuns:

Cred ca-i mai bine sa mergi la Teologie. Pare o idee de viitor, mai ales ca-ti poti gasi un loc in care sa mergi, sa te angajezi happy Dar nici la psihologie nu-i rau. Si de aici iti poti gasi un loc de munca. La psihologie se pot duce si femei si barbati, dar la Teologie numai barbati ceea ce ma face sa cred ca-i mai putina concurenta happy si poate poti reusi mai bine ca si preot..etc. happy Mult succes :*