| AvalohAlyn a întrebat:

Cred ca m-am hotarat dar in procent de 70-80%.Vreau sa intru la Facultatea de Teologie Ortodoxa dar nu pentru a deveni preot, poate profesor de religie sau poate altceva in domeniul acesta..Nu stiu.Iar daca nu voi gasi nimic poate mai fac o facultate..Ca imi plac mai multe lucruri. Oricum mai este timp destul sa ma hotarasc..sa citesc, sa ma gandesc etc.
Vreau sfaturi de la crestini ortodocsi despre aceasta dorinta a mea.O sa intreb si duhovnicul si o sa cantareasca sfatul lui foarte mult dar va intreb si pe voi..crestinii...Deci credeti ca e bine sa dau la Facultatea de Teologie? A si inca ceva,ce ramuri sau specialitati sunt la Facultatea de Teologie?(am inteles ca sociala, pastorala etc.)Eu ma gandeam la cea sociala..sau pentru profesor de religie..In fine.Ce sfaturi aveti pentru mine?( va rog fara raspunsuri ironice sau "la misto"! Va multumesc

Răspuns Câştigător
| PulbereDeStea a răspuns:

Daca vrei teologie, atunci fa teologie!
Sa sti ca si eu m-am gandit sa dau la teologie ortodoxa-asistenta sociala. Dar din pacate, nu pot anul acesta.Are avantaje si dezavantaje. Dar daca iti place, ce mai conteaza dezavantajele? Decat sa fac o facultate care nu imi place, fie ea si cu o mie de avantaje, mai bine nu o fac. Conteaza sa fie bine pentru tine nu pentru altii. Daca tie iti este bine facand asta ce mai conteaza ce spun altii. In fond de ce ar fi rau, cu ajutorul lui Dumnezeu iti gasesti si de lucru in domeniu. Este si specializarea arta sacra, dar trebuie sa ai talent la pictura. Pentru teologie didactica sau pastorala trebuie sa ai voce.La asistenta sociala, din cate stiu se da doar interviu. Dar interviu se da si la pastorala si la didactica.
Mai jos iti las niste link-uri in legatura cu facultatea:

http://www.uab.ro/......todoxa.pdf

http://ot.ubbcluj.ro/licenta/orar

http://www.fto.ro/......ul-ii.html

Totul depinde de tine, de ce vrei tu pe viitor. Si ai nevoie de aprobarea duhovnicului pentru a intra la facultate. Vezi ca la unele facultati, se da interviu si se calculeaza media notelor de la bac cu nota de la interviu, iar rezultatul fiind media de admitere la facultate. Eu iti doresc succes, si sa imi scrii(pe privat) daca ai intrat sau nu la teologie.

Daca ai nelamuriri poti sa imi scrii.

| PulbereDeStea a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Am uitat ceva, se da si examen psihologic la toate specializarile.

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ai mai pus o dată, o întrebare similară!
Noi suntem cam aceiași și vei primii cam aceleași răspunsuri.

Nu am o părere bună, despre cei care termină teologia.

| danay72 a răspuns:

Cred ca de un real folos iti este faptul de a citi Biblia si de a o analiza cu atentie, pentru ca asa vei vedea cerintele lui Dumnezeu. Oricum esti de apreciat ca esti o persoana credincioasa, pentru ca azi putini tineri au aceasta inclinatie, de al cunoaste pe Dumnezeu.

| Nucreeed a răspuns:

O sa regreti mult alegerea asta...trezeste'te!

http://www.youtube.com/watch?v=hQjrlsSGJrs&list=FLY_tGdwBomqUPvwX5Bn_yVg

| PulbereDeStea a răspuns (pentru Nucreeed):

De ce sa regrete? Crezi ca pe lumea aialalta conteaza ce facultate de renume ai facut in viata asta? Cati bani ai castigat aici? Deloc. Este democratie, nu? Atunci de ce judecati omul daca el asta vrea sa faca?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa fii un profesor muritor de foame care spune basme la copii fa teologia, vrei sa ajuti oamenii pe bune fa te medic

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Facultate usoara, meserie banoasa, si foarte lejera, ai bagat 2 colinde a sarit fraieru cu banu, la inmormantari la botez ai partea tea, cel putin in momentul de fata in Romania se merita sa fii preot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tie iti place si asta iti doresti nu cred ca mai conteaza prea mult parerile noastre. Am un singur sfat: Fa ce facultate iti doresti, si daca tu doresti sa devii profesor de religie foarte bine. Nu vad nimic rau in asta. Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh eu te sfatuiesc ceva? Daca vrei sa faci facultatea de teologie fa-o dar, ar fi ok sa pleci pe campurile de misiune din strainatate in tarile care nu-s crestini. Ti-as recomanda o scoala pentru Tineri pentru Misiune nu tine seama de demonatiune:www.ywam.ro/
Te mai gandesti tu.

| Mikhtarian a răspuns:

Sa stii,ca Teologia este minunata,dar grea.
Nu-ti fa griji,daca totul e din inima,Domnul va fi cu tine!
Nu te da batut, sti. dracii aici trag cel mai mult, la oamenii Domnului.
Ca profesor de religie, nu prea sunt ore adevarate de religie, dar ..este ok.
Succes, Tatal Fie cu tine!

| C0nstantin a răspuns:

Nu vei fi profesor de religie ci vei fi profesor de crestinism. E o diferenta de la cer la pamant. Tu vei preda cre"s"tinism nu Istoria Religiilor ca sa poti zice ca esti profesor de religie...

Răspuns utilizator avertizat
| sitărescu a răspuns:

1. Să pornești cu rugăciune și sfat de la duhovnic.
2. Să ai în vedere faptul că trebuie să știi să cânți la un nivel acceptabil.
3. Să nu-ți faci așteptări prea mari și aici vei întâlni fițe și figuri, că dracul nu doarme și îi atacă în primul rând pe preoți pentru ca poporul să se scârbească de ei.
4. Dacă vrei să fii preot să ai în vedere faptul că poți fi trimis să slujești la sat unde sunt 100 de oameni și 3 secte care sabotează sistematic ortodoxia.
5. Să-ți placă să citești, să te rogi și să ai condiție fizică să reziști la slujbe.
6. Dacă-ți permiți, să faci Facultatea la Sibiu la Andrei Șaguna.
7. Să nu te descurajezi dacă nu reușești, Domnul e cu tine și te cheamă la altă misiune.

| AvalohAlyn explică (pentru sitărescu):

Pai eu am zis in intrebare ca vreau sa fac teologie dar nu sa devin preot, poate altceva, profesor de religie sau altceva, adica sa fac teologie sociala.Desi nu cred ca pentru preot neaparat. Oricum ma mai gandesc dar aproape sunt sigur ca merg la Teologie. Apropo multumesc mult de sfaturi/informatii.

| sitărescu a răspuns:

Cel mai important dintre toate lucrurile e să ai iubire față de om și față de Dumnezeu.

Că dacă n-ai iubire nu te poți ridica la înălțimea chemării.