| anonim_4396 a întrebat:

Farmacie sau Medicină Dentară? Amândouă imi plac

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu medicina dentara ai cabinetul tau, iti dai concediu cand vrei, faci programul cum ai chef.
La farmacie e program mai lung, si pana la urma esti doar o vanzatoare. Ai mai multa bataie cu comandat, primit marfa, verificat termenul de valabilitate, etc. Ca stomatolog faci treaba mai grea, dar macar e scara mai mica, si cum spuneam, iti poti organiza locul de munca dupa bunul plac, iti poti lasa timp de relaxare.

5 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Ca bani stomatologia, ca riscuri farmacia e mai lipsita de risc

| StrongHeart a răspuns (pentru Felys):

Riscuri mari, satisfactii mari.Corect?

| Felys a răspuns (pentru StrongHeart):

Normal,dar sunt riscuri calculate cumva.Mai sunt si chestii imprevizibile uneori

| StrongHeart a răspuns:

Medicina dentara 100%, nu am nicio treaba cu medicina dar asta e recomandarea mea.NoturbinaNoGood are mare dreptate.
Un dentist bun are satisfactii mari, eu am avut probleme cu dintii si chiar m-a ajutat dentista mea in schimb farmacia nu stiu cat ajuta de fapt.Adica ajuta si ea dar pe medicina dentara chiar o sa simti ca faci ceva cu viata ta, parerea mea personala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Medicina dentara e mult mai banoasa. Salariu mult mai bun mai ales daca faci si implanturi dentare. Farmacista pentru un mediu de lucru mai linistit, mai curat. Nu dai injectii, nu scoti dinti, nu plombezi etc. Doar vinzi cat mai multe medicamente. Dezavantajul ar fi salariul mai mic. Nu se compara cu cel al unui medic care face sute de milioane pe luna. Bineinteles ca un medic bun care face de toate, inclusiv operatii si implanturi.