| ButterFly_8644 a întrebat:

Foaia matricolo si diploma de bacalaureat se elibereaza de la liceu, nu? Daca vreau sa ma inscriu la mai multe facultati am inteles ca trebuie sa anexez in locul diplomei o copie legalizata si o adeverinta care sa dovedeasca inscrierea la facultatea/specializarea unde am depus dosarul cu actele originale. Intrebare: De unde pot elibera aceasta adeverinta?

10 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Cand mergi sa te inscri la prima facultate adica acolo unde lasi actele in original ceri si o adeverinta sau mai multe (cate ai nevoie) prin care sa poti doveni ca actele in original sunt la ei

| ButterFly_8644 explică (pentru Dana211):

Aaa. deci asa big grin Si daca n-o sa-mi poata elibera de la scoala diploma si foaia matricola pana la inscriere banuiesc ca o sa-mi dea o adeverinta sau ceva, nu? In cazul asta trebuie legalizata sau?

| Dana211 a răspuns (pentru ButterFly_8644):

In principiu diploma de bac e gata in 2-3 zile si pana atunci nu se termina perioada inscrierilor deci nu cred ca e vreo problema daca astepti. Dar da in loc de diploma iti pot da o adeverita cu mediile de la bac si foaia matricola in original. De legalizat adeverita respectiva sincer nu am auzit pana acum dar nu prea cred ca e posibil tocmai pentru ca diploma e gata in scurt timp. Cel mai bine e sa mergi maine pana la liceu si sa vezi cand e gata exact ca sa stii cum sa procedezi

| Justrollin a răspuns:

Deci sa ma bag si eu cu o intrebare pe aici, la prima facultate la care te duci trebuie sa lasi diploma de bac in original?

| ButterFly_8644 explică:

Foaia matricola* scuze

| mikeofficial a răspuns:

La cate zile dupa ce se afiseaza rezultatele de la BAC imi pot ridica diploma de bac (si celelalte)?

| BlancaFantasma a răspuns (pentru mikeofficial):

La o saptamana. dupa finalizarea contestatiilor.

| Hirtan_Viorel_1983 a răspuns:

Am si eu o mica problema. Am terminat liceul Tehnoton Iasi in 2002 si as avea nevoie de foaia matricola de la liceu dar problema este ca eu sunt din pascani si nu prea am timp cu serviciul sa ajung sa fac o cerere pentru o alta foaie matricola. Stie cineva daca se poate obtine online sau macar cererea sa se faca online si daca se poate trimite prin posta? si daca e sa ma duc eu la Iasi sa depun cererea, oare dupa cit timp imi da foaia matricola?