| PVCG a întrebat:

FUNDA! celui mai frumos raspuns. Tatal meu ar vrea ca eu sa devin pilot. Momentan sunt la liceu in clasa a9-a dar imi suna foarte bine meseria de pilot. Spuneti-mi si mie va rog unde este cea mai apropiata scoala de judetul Galati, medii si modalitati de intrare si costuri. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| NOC a răspuns:

Pustiule, deja ai pretentii. Tu nici macar nu ai precizat ce anume vrei sa pilotezi, avion comercial, avion mic sau elicopter. Lenea-i mare.

O licenta PPL (pilot privat) te costa cateva mii de euro, in functie de scoala. O licenta ATPL (pilot de linie) te ajunge vreo 40-50 mii euro. Daca ai PPL-ul luat, o sa fie mai ieftina, dar nu stiu cat exact, o vei face modular.

Admiterea pentru PPL nu cred ca e complicata, trebuie sa faci un dosar si o vizita medicala. Pentru ATPL ai nevoie sa dai niste teste de matematica si fizica, plus limba engleza, insa nu stiu care e treaba cu mediile, trebuie dat telefon.

Scoli gasesti in Bucuresti (Special Air Services) si Constanta (Regional Air). Ma indoiesc ca sunt altele mai apropiate.

Daca ai bani si tii neaparat sa faci scoala, sper ca ai bani si pentru type rating si ore suplimentare, pentru ca daca nu ai experienta nu o sa te angajeze nimeni. Peste tot se cauta piloti experimentati, dar na, sunt banii tai, pardon, ai parintilor tai.

4 răspunsuri:
| NOC a răspuns:

Scoala Superioara de Aviatie Civila este singura care pregateste piloti bursieri ai statului roman, desi nu se stie cat va mai dura treaba asta. Ultimele promotii de piloti cam stau pe bara.

Esti mic, poti spera la mai bine, dar daca lucrurile nu se schimba, presupunand ca se vor mai scoate locuri la buget, mai bine mergi pe altceva pentru ca risti sa ai o licenta ATPL frozen care nu iti va folosi la nimic fara un type rating sau multe ore de zbor platite din buzunarul propriu.

Vezi http://aviatia.freeforums.org/index.php pentru mai multe detalii.

| PVCG explică (pentru NOC):

Mersi mult dar nu asta e ceea ce caut. Eu as vrea sa stiu pe unde este o scoala de aviatie apropiata de judetul Galati, una cat mai buna, costurile si mediile de intrare.

| NOC a răspuns (pentru PVCG):

Pustiule, deja ai pretentii. Tu nici macar nu ai precizat ce anume vrei sa pilotezi, avion comercial, avion mic sau elicopter. Lenea-i mare.

O licenta PPL (pilot privat) te costa cateva mii de euro, in functie de scoala. O licenta ATPL (pilot de linie) te ajunge vreo 40-50 mii euro. Daca ai PPL-ul luat, o sa fie mai ieftina, dar nu stiu cat exact, o vei face modular.

Admiterea pentru PPL nu cred ca e complicata, trebuie sa faci un dosar si o vizita medicala. Pentru ATPL ai nevoie sa dai niste teste de matematica si fizica, plus limba engleza, insa nu stiu care e treaba cu mediile, trebuie dat telefon.

Scoli gasesti in Bucuresti (Special Air Services) si Constanta (Regional Air). Ma indoiesc ca sunt altele mai apropiate.

Daca ai bani si tii neaparat sa faci scoala, sper ca ai bani si pentru type rating si ore suplimentare, pentru ca daca nu ai experienta nu o sa te angajeze nimeni. Peste tot se cauta piloti experimentati, dar na, sunt banii tai, pardon, ai parintilor tai.

| taviyamato a răspuns:

Incearca si in armata, daca intri, nu uita sa te speli pe dinti corect, daca ai o carie esti respins la test. succes

| PVCG explică (pentru taviyamato):

Da...dar eu as vrea la aviatie. in armata nu prea imi place, dar aviatia e foarte tentanta