| anonim_4396 a întrebat:

[FUNDA] Pentru cei care au mai facut asta, um pic de ajutor. As dori sa stiu ce e nevoie (acte) si ce conditii anume (daca sunt) trebuie sa indeplinesc, pentru a-mi face schimbare de indentitate (adica sa imi schimb numele de familie si primul prenume). Am peste 18 ani (deci major) si sa fiu sincer nu am un motiv "intemeiat" asa cum am mai citit pe net ca se cere pentru asta. Incep un proiect de televiziune si pur si simplu nu imi place cum suna numele meu. In plus nu mi se spune in viata de zi cu zi cum e si in buletin. Mi se spune alexandru de mic, iar in buletin sunt adrian. Sunt certatd e ceva ani cu parintii asa ca doresc sa fac acest lucru. [FUNDA]

PS:Nu stiu daca am selectat bine categoria, chiar nu stiu unde sa incadrez aceasta intrebare, tiinand cont ca are legatura cu cariera am pus-o aici.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Schimbarea numelui se poate face in doua moduri: pe cale administrativa, in baza OG nr.41/2003 si pe cale judecatoreasca. Pentru ambele cai este nevoie de motive intemeiate, dintre cele prevazute in acest act normativ. Citeste-l si o sa vezi toate motivele si poate gasesti unul in care sa te incadrezi, mai ales ca lasa si o alta portita deschisa, respectiv spune ca si altele asemanatoare. Daca ai nevoie de un nume de scena poti sa-ti alegi ce nume vrei si dupa ce o sa devii cunoscut cu acel nume o sa-ti poti schimba si numele din acte, invocand chiar acest motiv: ca esti cunoscut cu numele de...(este unul dintre motivele intemeiate). Numai bine!

3 răspunsuri:
| visatorul78 a răspuns:

Pai pe ecran iti poti spune si Stefan cel Mare, daca vrei. Uite, ai auzit de poetul Ion Barbu? Asa era trecut in cartea de literatura si sub acest nume publica. Numele lui adevarat era Dan Barbilian.
Fara acele "motive intemeiate" nici un judecator nu iti va accepta cererea de schimbare de nume. Ce, crezi pe pe ConnectR il cheama ConnectR in buletin?
Spune-ti cum vrei. Te poti numi Vasile Vasile in buletin, iar pe ecran Justin Bieberel.

| motherfucker a răspuns:

Pentru astfel de intrebari cel mai bine este sa te duci la un tribunal sa te interesezi sau sa consulti un avocat. Doar ca o sa ai nevoie de ceva bani pentru sedinta de consiliere. Incearca la tribunal sa intrebi. O sa te lamureasca aia.

| adrian_8349 a răspuns:

Nu are nici o legatura cu tribunalul. Altcineva? am specificat, pentru cei care au mai facut asta.