| mezeisilviu a întrebat:

Genul liric: dati-mi numa ce i importat de invatat va rog frumos dau funda am ezamen si Genul epic: dau funda : va rog mult

Răspuns Câştigător
| tudorlaura a răspuns:

Trasaturile genului liric:
- autorul isi exprima gandurile si sentimentele in mod direct
- nu sunt prezente personaje ( de obicei)
- mod de expunere predominant: descrierea
- este prezent eul liric (vorbirea la persoana I singular)
- sunt folosite figuri de stil(metafore, epitete, personificari, comparatii...)
- sunt folosite imagini artistice(imagini: vizuale, auditive,...)
- prezenta elementelor de prozodie(masura, rima, ritmul)
- caracterizare apare de obicei, aceasta fiind a unui personaj, si descrierea naturiei

iar pentru genul epic
– moduri de expunere: naratiunea (relateaza evenimentele), descrierea (prezinta cadrul spatial sau personajele), dialogul (dinamizeaza actiunea, contribuie la caracterizarea personajelor
– prezenta naratorului: subiectiv, obiectiv, martor
– actiunea poate fi rezumata pe momentele subiectului: expozitiunea, intriga, desfasurarea actiunii, punctul culminant, deznodamantul
– personaje: principale/secundare/episodice, pozitive/negative, protagonist/antagonist, rotunde/plate
– specii: schita, povestirea, nuvela, romanul, fabula, balada

1 răspuns:
| dya07 a răspuns:

La genul liric:
Definitie: Autorul isi exprima sentimentele, gandurile conceptiile in mod direct cu ajutorul figurilor de stil si al imaginilor artistice:
Trasaturi:
-Prezenta figurilor de stil si al imaginilor artistice;
-Prezenta elementeor de versificatie: rima, ritm, masura;
-Prezenta eului liric prin verbe si pronume la persoana intai singular si plural;
-Modul de expunere predominant este descrierea care se imbina cu dialogul si cu monologul;

Iar la Genul epic:
Definitie: Autorul isi exprima sentimentele indirect prin intermediul personajelor:
Trasaturi:
-Modul de expunere predominant este naratiunea care se imbina cu descrierea, monologul si cu dialogul;
-Prezenta naratorului subiectiv/obiectiv;
-Prezenta personajelor: secundare, principale sau episodice;
-Actiunea se petrece in timp si spatiu si poate fi povestita pe momentele subiectului;

Sper ca te-am ajutat! Imi poti zice te rog ce specii literare se dau la simulare? Vreau funda!