| Alex9477cont a întrebat:

Hai salut, am 21 deni si deci am nevoie de niste sfaturi. Toata viata mea am fost un timp introvertit dar mi s-a accentuat asta in generala avand niste terminati de colegi care faceau misto de numele meu de familie si dupa cum ati ghicit n-am prieteni si n-am avut niciodata,n-am iubita si n-am avut niciodata,sunt un ratat care sta in casa si nu face nimic cu viata lui, asta e greseala mea. Ce sa zic da m-a cuprins si o depresie naspa din cauza faptului ca nu pot avea cariera pe care mi-am dorit-o toata viata pentru ca am depins de taica-meo pe care normal ca l-a interesat mai mult de banii lui decat de fericirea lui fii-so, deci simt ca imi irosesc tineretea si nu ca simt chiar fac asta, vreau si eu sa am prieteni, sa fiu chemat sa iesim in oras, sa am si eu oameni pe care ii intereseaza si de mine si de ce gandesc eu.Ma enerveaza faptul ca stiu ca trebuie sa ma car dracu din casa alor mei si sa-mi traiesc viata dar dupa imi vine in cap gandul ca singurul oras in care ar merita sa ma car ar fi Bucurestiul, ca orasul in care stau e o epava printre cele mai mici din tara, problema e ca in fiecare zi cand zi ca ma car mi se face frica de ce o sa fac, tinand cont ca n-am bani sa imi gaseac o chirie. De abia am 3000 de lei, nu-mi ajung ca sa dau si avans, apoi ma gandesc ce dracu sa pot face eu mai departe. Cariera pe care mi-am dorit-o a fost fotbalul si ma enerveaza intr-un fel ca in mintea mea inca mi-ar mai veni gandul sa incerc de la liga a 4 dar stiu ca e greu, deci simt ca cel mai intelept e sa mai fac si altceva pe langa asta, dar iar vine problema de unde bani? Adica daca ma duc la o facultate in primul rand trebuie sa gasesc una care stiu ca n-o fac degeaba, apoi e gandul ca de abia am luat bacul ca mereu mi-a stat gandul doar la fotbal nu m-am vazut facand altceva si n-am nici idee de facultati si nici medie n-am, ma gandesc asa putin la ase ca se duc majoritatea care au luat bacul cu medie mica, dar acum nu stiu ce ies daca fac facultatea asta, adica ce specializare am si ce salariu pot avea.Careva cu niste sfaturi,EXCLUS sa le cer ajutorul alor mei,mai ales lui tata care se poate duce in **** cu banii lui cu tot,ca mi s-a, luat, cat m-a comparat cu altii stiind ca altii au primit suport din partea tatilor nu cum a facut el.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa incetezi sa-i mai acuzi pe toti de nereusitele tale, ca-n realitate esti singurul vinovat.
Puteai sa ajungi tot ce-ti doreai in viata daca puneai mana si inveti si cu ambitie sa-ti rezolvi singur problemele.
Spui ca ai 21 de ani, deci de ce mai stai la taica-tu acasa, pe banii si spinarea lui?
Esti ditamai barbatul dar te comporti ca o muiere cu probleme psihice, care prefera sa se planga de toate si toti, dar sa nu faca ceva, fiindca ii este prea lene sa puna mana la munca si sa-si castige existenta, singur, asa cum afirma ca ar vrea, dar in realitate nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti cam timnpit scuze, dar parintii tai te au crescut si tu vorbesti urî de tatal tau, numai visa ai 21 de ani lasa l naibii de fotbal ca nu e de tine, ngajeaza te la un supermarket vinzator la case daca ai liceul nu astepta sa gasesti post de ministrulaughing, daca vrei sa ai bani si prietena, si poti muncii angajeaza te oriunde, la Mec Donald"s se cauta tineri fete si baieti de varsta ta sa prepare si sa vîndă hamburgheri, ce mai stai, acolo ti ai putea gasi jumatatea ca stai 8 ore printre fete si ajungi sa te cunosti cu ele si vezi care iti place îi place uneia de tinwe nu fi pretentios sa vrei doar fete misto ca alea clar sunt fițoase cu nasul pe sus si vor numai bani si plimbari pe la mare muinte strainatate, genti si pantofi de firmă, cheltuitoare si profitoare. Tie iti trebuie o fata simpla modesta fara mofturi si pretentii, una care se multumeste cu ce are si munceste ca sa se intretina, aia este fasta. femeie de casă, cu una ca aia poti sa faci o casa o familie, dar daca tu stai numai in casa nu o sa cunosti pe nimeni si nu vei avea banii tai, numai visa sa vi in Bucuresti ca nu ai unde sa stai, chiriile sunt mari si nu te ajungi cu banii, stai acasa cu parintii dar cauta ti serviciu, avand serviciu si banii tai poti visa sa iti iei o garsoniera de inceput faci un credit si it i ei casa ta, dar daca nici nu ai serviciu adio credit ca nici o banca nu iti da bani daca nu muncesti si nu aduci dovezi ca esti angajat legal.

| ioana748 a răspuns:

Hai salut,

Sunteti in momentul acela de trecere de la copilarie la maturitate.
Un moment care sperie Intr adevar.
Este bine ca v ati izolat si ati inceput un moment de introspecție.
Cum altfel sa va cunoasteti pe dumneavoastră insiva.
Prin bullying trecem multi, dar nu este despre noi ci despre cei care la randul lor sunt victime ale unor conjuncturi doar de ei știute.
Cand cineva ne jignește este un strigat de ajutor.
Sunteti foarte tanar si intrebarile dumneavoastră suna a inceput de dezvoltare personala.
Si orice astfel de inceput incepe cu intrebarea „Ce fac eu acum, sunt un ratat?,,
Felicitări ca ati luat bacul. Ati facut un lucru bun pentru dumneavoastră.
Cat despre ce carieră sa urmati?
Ati putea imbina pasiunea pentru sport cu înscrierea la un club de fotbal si in paralel o facultate de sport.
Adica....ati putea fi profu' de sport la o scoala sau antrenor pentru juniori in cluburi private.
De asemenea antrenor la o sala de sport.
Posibil tatal este o persoană toxica dar daca va ofera sprijinul pentru facultate nu l refuzati.
Daca doriti sa faceti ASE ul este facultate buna care ofera perspectiva unui viitor in siguranță.
Puteți lucra la o banca cu un salariu bun si cu posibilitatea unui credit pentru casa.
Daca va angajați la un MC sau KFC, veti intalni tinere de varsta dumneavoastră.
Cand veti merge la facultate de asemenea veti avea sansa sa gasiti o prietena.
Cat despre vesnica neintelegere intre generatii....si tatal dumneavoastră probabil a primit aceeasi atitudine din partea tatalui....si tot asa in urma.
Sa nu uitati cand veti fi tata despre intelegerea si suportul acordate copiilor.
Puteți incepe sa cititi carti care sa va ajute in procesul dumneavoastră de descoperire a vietii de adult.
Intrebarile puse de dumneavoastră prevad un barbat puternic peste 20 de ani
Felicitări pentru acum si pentru atunci.
Dumnezeu sa va ajute!

| adryang78 a răspuns:

În primul rând, așa cum și tu ți-ai dat seama, rădăcina problemelor vine din interior, adică de la tine. Străduiește-te să fii un pic mai hotărât, să faci pasul sau pașii necesari ca să-ți găsești direcția în viață.
Nu este ușor să reușești de unul singur, dar nici imposibil. Tu zici că singura opțiune ar fi București, dacă ar fi să te muți. Eu zic că te poți muta la fel de bine în orice alt oraș din țară. Costurile sunt cam la fel în București, Timișoara, Cluj, Oradea... Nicăieri nu va fi ușor.
În privința facultății - dacă știi că ai șanse mici să intri la o facultate, orientează-te către o școală postliceală. Ai de unde alege. Iar orele de curs la o postliceală îți permit să fii și angajat cu normă întreagă, deci te poți întreține.
Schimbând orașul, mediul în care trăiești acum, îți schimbi complet și viața. Vei cunoaște oameni noi, te vei rupe de cei care deja te cunosc și te-au "ștampilat", poți fi tu însuți și îți vei face prieteni, asta dacă nu ești tu însuți un antisocial.
În fine, posibilități sunt destule. Și încă un sfat: ești bărbat, comportă-te ca atare! Ia-ți viața în mâini și luptă!
Succes și să auzim de bine!

| laviniaoprescu1 a răspuns:

Zic sa te axezi pe un job la stat, cum ar fi jandarmerie, poliție, pompieri, după asta vei vedea că vor veni și fetele la tine văzând că ești asigurat financiar și cu un loc de muncă dorit de mulți.
Așa o să-ți faci și colegii, prieteni.zic eu