| adela2012 a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria de medic nutritionist si de dietetician? As vrea mai multe detalii, dar nu luate de pe net, fiindca de acolo am citit deja laughing. Este o meserie buna? Se merita sa faci faculatatea? Este bine platita? Cam pe ce se bazeaza? Mai exact unde si cum se lucreaza? Vreau cat mai multe detalii, tot ce stiti voi, va rog..Multumesc anticipat! happy

1 răspuns:
| xXxFire2013xXx a răspuns:

Salut!
Sa stii ca chiar se merita, esti fff bine platit si trebuie sa consulti oameni cu diabet si alte boli asemanatoare (in general sunt batrani) si sa le recomanzi un regim, dieta sau reteta.In rest, daca te angajezi la stat sambata si duminica esti liber(a) si mai semnezi niste acte prin care dovedesti ca ai eliberat retete sau recomandari. Facultatea...3-4 ani in functie de facultate da o sa te turezi la maxim ca sa rezisti.Ca sa ai o sansa trebuie sa stii obligatoriu biologie(mai mult anatomie)si ar fi si mai bine daca ai avea cunostinte farmaceutice.
De lucrat poti lucra la spital de stat sau la spital/clinica privata.
La stat dai un examen din bio si ceva asemanator cu farmacia si pastile(faci la facultate)...si acum depinde si de nr. de locuri si de candidati(o sa fie mai usor decat crezi)si daca treci examenul o sa iti ofere spitalul un cabinet(ca un birou), iti arata un nutritionist mai batran cum sta treaba si incepi sa primesti pacienti.
SPOR! si BAFTA!