| LoraL a întrebat:

Hei,am şi eu intrebare. Aş vrea să mă duc la un liceu cu profil uman, ştiinţe sociale. Dupa acest liceu aş putea să dau la facultatea de jurnalism? Daca nu spuneţi-mi alt profil pentru liceu de unde ar merge să dau, vă rog.
Fundita.

Răspuns Câştigător
| ѕოiℓε01 a răspuns:

Stiintele sociale iti ofera posibilitati mai multe in ceea ce priveste facultatea decat profilul de filologie. De la filologie poti sa dai la juranlism si litere, pe cand la stiinte sociale poti da la o groaza de facultati printre care si jurnalism unde vrei tu, relatii internationale, stiinte politice, limbi straine, drept, poti da pana si la economie( fiinda faci mate pana in clasa a-12-a si faci si economie in clasa a-11-a) etc.
In concluzie, parerea mea este ca daca vrei la jurnalism poti da atat la stiinte sociale, cat si la filologie, dar eu daca as fi in locul tau as alege stiinte sociale. Sper sa faci alegerea corecta si sa devii un bun jurnalist daca asta iti doresti! Bafta pe viitor!

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Poti sa mergi si de la stiinte sociale. Ai putea merge si la filologie, dar stiintele sociale iti ofera ceva mai multe possibilitati de mers la facultate dupa absolvire, in cazul in care te razgandesti cu jurnalismul pe parcurs - vezi ca jurnalismul e cam mort...

| michelia a răspuns:

Oricare din cele doua profile umane ( filologie si stiinte sociale) iti este potrivit pentru a face mai tirziu jurnalism.
Vei face la ambele multa romana, limbi straine, ceva latina, istorie, geografie, psihologie, filosofie etc.
Difera doar ponderea orelor si tezele ( la filo dai teza la romana, istorie.geografie si latina, la stiinte sociale dai in loc de latina la logica, sociologie, filosofie, depinde de anul de studii).
Daca esti mai creativa alege filologie.
Daca doar iti plac disciplinele umane dar nu excelezi la limbi si la romana, alege stiinte sociale.

| Mozurov a răspuns:

Profilul uman e cel mai bun daca vrei sa dai la jurnalism dupa.