| inimadeciocolata a întrebat:

Anul asta trec a 8 si inca nu stiu la ce profil sa ma bag, m-as baga la mate-info pentru ca imi place matematica, dar mai departe, ce fac? Facultatea de mate-info si apoi cu ce meserie ma aleg in afara de iT? Nu ma fascinează calculatoarele dar in schimb imi place la nebunie matematica, o părere va rog? Ce meserii bănoase mai știți pe mate info in afara de it?

4 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Poti sa mergi la Matematica, dar poti sa faci si Politehnica-nu calculatoare daca nu-ti place. Inginer, medic, profesor, contabil si orice altceva iti doresti.

| lTudyl a răspuns:

Inafara de profesor de matematica nu poti sa ajungi altceva cu matematica.
Dar o sa vezi la liceu ca nu mai e asa cu matematica, e foarte grea, fara sens, doar o prostie pe care o faci degeaba!
Daca mergi la mate-info poti ajunge orice.Chiar si medic, programator, inginer.

| CRIMO a răspuns:

Liceu economic, apoi facultate cu profil economic. Iesi economist, mai lucrezi pe undeva ca economist, faci scoala de expert contabil. In timp devii cenzor la firme, cu semnatura la bilant si alte raportari contabile. Se castiga foarte bine, dar trebuie munca, studiu si perseverenta.

| crisssuuu07 a răspuns:

Poti ajunge professor de matematica, dar daca ai merge pe un profil de turism si alimentatie ai iesi cu mai multe meseri platite destul de ok!