| Vanessika a întrebat:

Hei! Care sunt meseriile de viitor sau meseriile bine plătite? Mentionez ca nu mă pricep la informatică sau chestii de genul. E avantajos să fii profesor în România? Sau sa urmezi o facultate de limbi străine? Dar polițist?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Politist in criminalistica. Crimele vor continua constant si aia trebuie sa faca scenele cu recoltari si dovezi. Nu e nevoie de efort fizic

| sierra1 a răspuns:

Intrebi și-ți și răspunzi!

"Care sunt meseriile de viitor...să fi profesor...Dar polițist?"

fiecare face ce-l duce și cât îl duce, succes

| Frank51 a răspuns:

În construcții, în electrică/electronică, programare, în medicină.

| Mirel4412 a răspuns:

Pentru mine meseria ideala e de pompier( nu e cea mai buna platita, si nici cea mai rea), plus ca imi place sa ajut oamenii, si nu ma vad stand la birou toata viata.
Dupa parerea mea, o meserie de viitor ar fi electronist ( repari telefoane, televizoare, orice dispozitiv), deoarece acum totul e electric si se strica.

Ori manager, instalator( pentru o chestie simpla de 5 minite poate sa iti ia si 150-200 lei), sofer de tir( nu e o meserie neaparat de viitor, dar se plateste din ce in ce mai bine.

| Alverto a răspuns:

Niciuna din cele menționate mai sus nu este de viitor. De viitor este tot ce ține de social media, din moment ce tot mai multe lucruri se duc spre internet, vor fi din ce in ce mai multe joburi pe internet la propriu. De ex: agent media (adică ce face un agent acum unei celebrități) de ex: îl sfătuiește pe X ce să posteze și ce să nu posteze pe Instagram, cum sa se compoarte cu fanii doar on-line. Meseria de profesor va fi înlocuită de roboți la propriu, deoarece profesorii au sentimente etc și nu se descurca foarte bine cand vine vorba de copii, așa ca un robot poate fi programat pentru asta. La acest exemplu ne referim peste 40-70 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna din alea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arhitect, proiectant in contructii, arhitect design interior, videochat, onlyfans, sunt multe.

| stefiiii3 a răspuns:

Daca doresti sunt unele meserii platite bine:
- cele pe plan medical (farmaceut, stomatolog, doctor, asistent etc.);
- procuror sau avocat (ambele se platesc la fel de bine;
- in industria IT (stiu ca ai spus ca nu te descurci, dar poate te razgandesti, cine stie).
Ce ai spus mai sus, ca traducator nu te prea ajuta, nu se platesc asa bine, dar daca vrei sa pleci in afara, o facultate pe limbi straine te va ajuta.
Ca politist, chiar nu stiu despre acest domeniu, doar ca se plateste bine si poti iesi mai devreme la pensie, dar si acolo e cu grade si nu mai stiu ce alte lucruri.
Sper ca te-am putut ajuta.

| Raluu1234 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci.
Dacă oscilezi între astea două trebuie sa îți spun că profesor fiind mai poți face o pregătire și îți mai iese câte un ban (asta dacă te faci profesor de limbi străine, română, dacă toți ziceai că nu îți place matematica). În plus ai vacante cum nu are niciun angajat la privat.
Când au copiii liber, ai și tu.
Oricum întâi vei preda la clasele mici 5-8 si abia dupa ce te acomodezi si faci un master la liceu.
Cat despre meseria de polițist, iesi repede la pensie, ai un program în ture (6:00-14:00 și invers), iti expui viata. Dacă faci academia de politie la început vei lua mai puțin decât cei care fac școala de câteva luni.
Dupa va creste salariul.
Succes! Pana la urma o sa îți găsești ceva ce îți place și asta e important

| probabilviitormodel a răspuns:

Din cate am auzit salariile ca si profesor in RO sunt destul de proaste... Bine acum cred ca depnde si despre ce tip de profesor e vorba...)))