| Gelica_Morosanu_1986 a întrebat:

Hei cine ma poate ajuta cu un sfat, eu acus termin clasa a 11-a,si mai am un an de liceu,si ma tot gandesc la ce facultate sa dau,de exemplu facultatea de asistent social sau educatoare deoarece am observat ca am inclinatie spre,copii dar si ca asistent, dar ma gandesc si la un salar destul de bun pe viitor, voi ce imi sugerati?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Buna! Porti alege psihologia,pentru a cunoaste psihicul uman al copilului, pentru a i ajuta pe cei ce au nevoie te tratament psihoterapeutic. Poti lucra cu copii ce au probleme psihice si/sau de natura neurofiziologica cum sunt cei cu autism, retard mintal etc ce au nevoie de sustinerea si sprijinul nostru, celor care isi permit sa invete si sa socializeze.
Este o profesie cautata in prezent si profitabila pe viitor.
Poti alege medicina.
Lucrezi cu cei mici la pediatrie si ii ajuti la greu. Familiarizandu te cu domeniul, iti vei da seama ca materiile sunt mai usoare decat par.
O alta optiune este munca in invatamant ca profesor.
Sunt atatea cursuri la care ai putea preda. Depinde ce te pasioneaza pe tine si ce esti dispusa sa faci. Optiuni sunt. Spor la bac!

| Gelica_Morosanu_1986 explică (pentru Donsavas):

Multumesc frumos, spre medicina nu am înclinație, ma gândeam sa fiu educatoare la un camin cu programul prelungit, ar fi o soluție destul de convenabilă?

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Educatoare e cel mai bine.

| Gelica_Morosanu_1986 explică (pentru MihaiNicu23):

Si poti si justifica raspunsul, de ce ar fi bine educatoare?