| numesiprenume0 a întrebat:

Hei! Este dificil sa termini o facultate(licenta- la zi) in general? Ce examene se dau? Cat de grele sunt? Dar examenul de absolvire? Ofer funda!

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i dificil atata vreme cat esti hotarat sa inveti si sa realizezi ceva in viata.
Daca-ti pui intrebarea asta, inseamna ca nu ai nici chef si nici vreun interes sa faci vreo facultate.
Nu-i nimic, nu toti trebuie sa faceti facultati, ca oricum nu vine nici o facultate cu oferta de job, dupa ce o termini.
Adeavarta problema incepe dupa ce termini facultatea, cand incepi sa-ti cauti de munca si nu gasesti, ca apar 1-2 joburi, dar sunt sute de proaspat absolventi de facultate pe acea ramura.

| June20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asa este! Sau ti se da un salariu de nimic si te intrebi pentru ce ai invatat atatia ani si care e diferenta intre tine cu facultate si altul fara

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unele sunt dificile, unele nu.
La fiecare facultate se dau examene specifice obiectelor pe care le studiezi si sunt pe atat de grele pe cat inveti si pe cat intelegi. E destul de fara sens intrebarea asta.

Nu exista examen de absolvire. Se numeste examen de licenta si de obicei consta intr-o lucrare scrisa nu intr-un test.

| June20 a răspuns (pentru suntserios):

Intr-o lucrare scrisa + examen scris din materiile principale pe care le-ai studiat in cei 3-4 ani (depinde cat dureaza facultatea). La unele facultati nu exista acest examen, dar la cele mai multe exista. Dificultatea examenului este considerabila. Iti pica un anume subiect dupa ce se extrage din mai multe (asa a fost la mine). La facultate poti sa treci ca gasca prin apa (sfantul 5) sau iti poti da interesul si astfel este remarcat si de profesori si poate asa se mai ivesc oportunitati.

Cat despre tine, domnule serios, eu zic sa mai renunti la tonul asta arogant si categoric, atata timp cat nu esti atotstiutor si o dai in bara des. Intrebarea e chiar cu mult sens, omul vrea sa stie ce il asteapta in cazul in care merge la facultate

| suntserios a răspuns (pentru June20):

Stiu ca pentru tine intrebarile puse din copac au sens.
Dar pentru majoritatea din noi o intrebare de genul

"Ce examene se dau? Cat de grele sunt?"

in conditiile in care nu specifica despre ce facultate e vorba si trebuie sa ghicim noi din cele cateva zeci care exista, fiecare cu cateva zeci de examene si ele... e o intrebare fara sens.

| June20 a răspuns (pentru suntserios):

Se refera la gradul de dificultate in general. Un raspuns pe care poti sa-l dai daca stii cam cu ce se mananca o facultate. Mai bine ramai la ceapa si contraceptivele tale

| supadeceapa a răspuns (pentru June20):

Si tocmai de asta intrebarea nu are niciun sens. Seriosul are dreptate.

| suntserios a răspuns (pentru June20):

Mda, la gradul de dificultate in general. Si care e gradul de dificultate in general? Ala de la facultatea de filosofie sau ala de la medicina, mecanica sau automatica?

Ala de la psihologie sau ala de la arhitectura?

Tocmai ca stiu cu ce se mananca facultatea, de aia nu am cum sa evaluez la gramada invatamantul superior.

| suntserios a răspuns (pentru June20):

Si vezi ce si cui raspunzi cu ceapa...

| suntserios a răspuns (pentru June20):

Ca sa nu mai zic ca raspunsul tau este la fel de vag precum intrebarea. Practic nu i ai zis nimic concret incat sa tii morala celorlalti ca nu raspund concret la o intrebare ambigua si abstracta

| June20 a răspuns (pentru suntserios):

Cui vreau si ce vreau

| suntserios a răspuns (pentru June20):

Ce sa zici si tu acum

| supadeceapa a răspuns (pentru June20):

Contraceptive? Wut?

Sunt in ultimul an de facultate, nu inteleg ce nu iti convine la raspunsul meu, esti in primul an si ai impresia ca le stii pe toate, nu-i asa? rolling on the floor Oriunde E GREU si TE CHINUI daca nu inveti. Ce nu-ti convine?

| June20 a răspuns (pentru supadeceapa):

Bai frate, tu te unde ai aparut? Vorbeam cu tine? Stie seriosul la ce m-am referit, calmeaza-te. Sunt in primul an? in ultimul de master vrei sa zici

| supadeceapa a răspuns (pentru June20):

Eu sunt calma, tu crizezi aici la o intrebare fara sens.

| anonim_4396 a răspuns (pentru June20):

Care e gradul de dificultate in general?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde ce facultate zau asa... ce intrebi tu de fapt?
Si daca faci o facultate slaba poti sa mergi o data pe an la ea, o termini si dupa stai degeaba...
Daca faci o facultate grea exista sansa ca dupa sa profesezi in acel domeniu si sa ai un venit mare.
Eu sunt anul 4, si acum urmeaza licenta. Si a fost foarte greu, parerea mea. Am ales asta pentru ca dupa multe companii cer diploma de licenta in acest domeniu si ofera foarte mult.

| Frank51 a răspuns:

Depinde de facultate si de tine ca om, daca pentru tine Mecanica ti se pare grea, poate pentru mine este un fleac.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Oriunde e dificil daca nu te duce capul si nu muncesti.

| Lioana a răspuns:

Examene se dau din absolut toate materiile pe care le faci in acea facultate. Dificultatea lor depinde de cat de mult ai invatat. Nu le poti trece daca treci pe la facultate ca rata prin apa. Partea buna e ca notele se dau la examene, adica in sesiune. E cate o sesiune in fiecare semestru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta depinde de tine, de facultatea aleasa, de multe.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Depinde de tine. Daca mergi la cursuri si inveti e relativ usor. Daca esti genul de perosana care de abia si-o luat bacul sau din a 4 a incercare atunci e greu la facultate.Eu sunt in anul 3 si angajat la 8 ore si fac fata.

| MGEORGESCU a răspuns:

Totul depinde strict de tine, de capacitatile pe care le ai, de profilul pe care ai ales sa il studiezi, de interesul pe care il manifesti fata cursurile respectivei facultati. Fiecare facultate este dificila in felul ei, ideea e ca tu sa depasesti bariera asta si sa-ti demonstrezi ca poti indiferent de cat de greu ar fi. Examenele se sustin pe baza cursurilor care s-au predat pe parcursul semestrelor si difera ca dificultate, dar n-ar trebui sa intampini probleme grave daca nu treci prin facultate ca,, gasca prin apa". Cat despre sustinerea examenului de licenta si elaborarea acesteia pot sa-ti spun atat: se testeaza abilitatile dobandite in timp, se verifica puterea de absorbtie a informatiei, etc practic e deznodamantul celor 3/4 ani de facultate. Nu e usor, dar nu e imposibil atata timp cat esti stapan pe tine si iti pasa de ceea ce faci! Succes iti doresc!