| Anonima784 a întrebat:

Hei. Ideea este in felul urmator. Sunt la un liceu cu profil uman si vrea sa dau la academia forțelor tereste Nicolae Bălcescu. Exista profil in care se da doar romana si engleza (fara matematica)? Am citit ceva despre stiinte administrative, dar nu sunt multe detalii. Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| AdrianaLacan a răspuns:

Buna, ai citit corect :) Si eu am dat la academie acolo, in Sibiu, si am fost prima sub linie, erau doar 36 locuri la fete (in 2012).
Daca alegi Stiinte administrative, da, nu dai proba din matematica, eu am fost profil real.
Uite aici subiectele : https://www.armyacademy.ro/arhiva_subiecte.php
Sa nu uiti si de probele sportive, sunt eliminatorii. La fel si testarea psihologica. :) si inceputul dosarului consta in efectuarea analizelor la spitalul militar cel mai apropiat de tine. Oricum, pentru inscriere ai nevoie de un drum pana la centrul militar zonal cel mai apropiat, ei iti vor da toate detaliile.
Inca ceva, ti-am zis ca eu am fost prima sub linie, si am decis sa incerc si in anul urmator, in cazul in care ar fi renuntat cineva pana la juramant(si nu m-ar fi chemat pe mine apoi). Eu intre timp ca sa nu stau degeaba, m-am inscris la facultatea de informatica ubb din Cluj, am intrat la buget. Si cand m-am dus sa ma inscriu anul urmator pentru admitere la academie mi s-a zis ca daca am facut la buget deja si o singura zi, sunt nevoita sa platesc toata academia. asa ca am renuntat la academie si am continuat facultatea civila :) Multa bafta!

| Anonima784 explică (pentru AdrianaLacan):

Heii. Mulțumesc pentru raspuns! La Mapn se da doar matematica si emgleza, nu? La politie se da istorie si romana. Ideea este ca vreau sa dau la Mapn nu Mai. Si nu prea am sanse la matematica... Nu prea stiu ce sa fac.

| AdrianaLacan a răspuns:

Hei, este si profil cu romana la examinare, nu matematica, la MAPN, la Nicolae Balcescu.
Daca vrei, am pozele la traseu si probele sportive + timpii, si alte detalii. Cauta-ma pe Facebook, Ionescu Maria Adriana, poza de profil e in alb-negru, si iti trimit sa vezi happy