| Anonim420420 a întrebat:

Salut, as vrea sa dau la Academia Militara Fortelor terestre pe domeniul Stiinte Administrative deoarece la acest domeniu nu exista o necesitate pentru matematica, as vrea sa stiu :
1. Ce ies cu acest domeniu?
2. Cat voi castiga?
3. Ce voi face mai exact, pe. Romaneste de ex stau la birou si completez formulare sau cum?
Mulțumesc anticipat

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Ofiter cu competente in domeniul administrativ ---competentele ce le vei dobandi sunt identice cu ale unui absolvent al facultatii civile, de administratie publica.
2. Nu pot sa stiu ---salariul este dictat de grad si de functia pe care o vei ocupa la beneficiarul pentru care ai candidat
3.Munca poate fi "de teren" sau" de birou" depinde de beneficiar si functia ocupata la acel beneficiar. Daca te uiti in pagina http://www.armyacademy.ro/cifra_scolarizare.php vei afla ca, din cele 12 locuri scoase la concurs, 8 locuri au drept beneficiar MAI, 3 locuri au drept beneficiar SIE si 1 loc pentru STS( Serviciul de Telecomunicatii Speciale). Toate locurile tin de compartimentele de logistica ale acesor beneficiari("logistica militara"sau vechea"intendenta", inseamna tot ceea ce tine de achizitia si aprovizionarea beneficiarului cu cele necesare desfasurarii in bune conditii a activitatii sale).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca descarcai documentul pentru licenta vedeai ca prima proba este limba engleza si a doua matematica. Asa ca mai cauta!

| Itanul a răspuns:

Tu vrei sa fii in armata pentru ca se castiga bine. Dar fugi de matematica, ca de dracu! La stiinte administrative faci mai multa matematica. Nu te astepta "la completat formulare". Sau, ma rog, le completezi numai dupa ce faci niste calcule. Abia acolo ai nevoie de mai multa matematica si... logica.