| andreea964 a întrebat:

Hei, stie cineva daca activitatea de voluntariat se considera experienta profesionala respectiv vechime in munca? (am terminat scoala postliceala asistent farmacie acum 2 ani, iar acum doresc sa imi fac contract cu o farmacie pentru a acumula experienta care consider eu ca ma va ajuta la o eventuala angajare)

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca activitatea este efectuata tot in domeniul studiilor absolvite.

Art 10 | Lege 78/2014
(2) Activitatea de voluntariat se consideră experiență profesională și/sau în specialitate, în funcție de tipul activității, dacă aceasta este realizată în domeniul studiilor absolvite.

https://lege5.ro/Gratuit/gm4tsojsgi/art-10-lege-78-2014?dp=gy4dambygqydq

1 răspuns:
| DanielDanny a răspuns:

Normal ca se considera experiența!

Tu de ce faci practica? Nu pentru experiența ca sa te angajeze cand vede ca ai învățat meserie?

Ca vechime in munca, asa ar trebui sa se considere voluntariatul, cred ca s-a dat si o lege recent care spune ca voluntariatul e vechime in munca, dar acum depinde unde faci si ce fel de contract de voluntariat faci, cel mai sigur intrebi la directorul farmaciei saucei de la resurse umane!