| Felictiy a întrebat:

Hei! Stiti cumva daca pot sa dau la medicina si fara sa fiu pe stiinte ale naturii? Adica imi doresc fooooaaarte mult sa devin doctor, dar urasc chimia..la biologie sunt buna, dar cu chimia nu le am deloc!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă urăști chimia, nu poți deveni medic.

| WhiteLife a răspuns:

Nu la toate facultățile de medicină din tara ai nevoie de chimie pentru admitere. Sunt și unde dai doar din biologie (anatomie). Singura problema o sa o ai la biochimie, in primul an (cred), dar nici acolo nu e imposibil. Sunt multi care merg de la profil de filologie și se descurca. In rest nu cred că ar fi altceva.

| Yuoia a răspuns:

Si ce ai sa faci in timpul facultatii daca urasti chimia? Sunt totusi 6 (sase) ani.
Hotaraste-te din timp daca vrei sa fii medic invatand si chimie, sau alegi alta meserie ca sa nu faci chimie.

| Antopuff a răspuns:

Poti sa dai fizica la admitere daca nu iti place chimia. Si da poti sa faci facultatea fara sa iti placa chimia. Depinde de centrul universitar dar in general faci cam 2 semestre de chimie din cei 6 ani.

| Parker_Kip_1997 a răspuns:

Da, sunt pe profil tehnic si chiar multi de la mine din liceu merg pe medicina. Poti sa iei meditatii, iar in loc de chimie sa dai fizica la admitere.