| F3d0x a întrebat:

Va salut! Daca nu inteleg deloc chimia dar ma descurc la biologie si la fizica as avea sanse sa intru la medicina?
Eventual ce facultati exista care nu se bazeaza pe chimie, in afara de cele pe profil uman?(Cu exceptia facultatilor cu profil de informatica/automatica deoarece sunt la profil de stiinte ale naturii si nu mai fac informatica din clasa a 10a+ca nu imi place).
Multumesc frumos!

7 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Chimia si fizica sunt legate prin ele cu matematica deci cu alte cuvinte tot trebuie sa ei la chimie macar un 6 acolo dar totusi eu te sfatuiesc sa faci cum spune user-ul AC4S4 prin comentariul sau.

| AC4S4 a răspuns:

Incearca la facultatile de medicina pe specializarile Balneo-Fiziokinetoterapie şi Recuperare, Radiologie şi Imagistică.
Examen se da doar din Biologie (depinde totusi si de universitate).

| F3d0x explică (pentru AC4S4):

Mersi mult de sfat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Man, stai calm, unele facultati de medicina permit examen la bio si fizica in loc de chimie.
Axeaza-te pe biologie, invata fizica pentru admitere, iar in timpul facultatii o sa fii oricum nevoit sa recapeti niste cunostinte de chimie, vor fi necesare, iar daca tu chiar iti doresti sa devii medic, nu o sa iti stea chimia in drum.
Nu e chimia mai puternica decat tine.
Si eu devin dintr-o familie poate chiar mai modesta decat a ta, sunt a 12-a acum si invat singurel chimia si biologia.
E posibil, trebuie doar sa vrei.
Bafta multa iti doresc!

| F3d0x explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| OmuletCornulet a răspuns:

Pentru a fi student la medicina, trebuie sa te inarmezi cu multa stiinta, incredere in sine, dorinta si vointa. Cei sase ani de facultate impletesc frumusetea descoperirii tainelor medicinei cu greutatea intelegirii acestora...
Poti lua niste ore la chimie, nu-i mare scofala, doar daca doresti sa mergi chiar la medicina.

| F3d0x explică (pentru OmuletCornulet):

Nu pot lua ore in plus.Provin dintr-o familie modesta si nu sunt copil de bani gata ca toti ceilalti.