| Felictiy a întrebat:

Stiti cumva daca la admiterea la medicina te intreaba sau trebuie sa specifici pe ce profil ai fost? Vreau sa dau la medicina,dar nu vreau sa merg pe stiinte ale naturii ca e un profil foaaarte dificil.o sa dau admiterea la bio -fizica. Credeti ca am cum sa merg de pe stiinte sociale la medicina? Chiarr imi doresc sa devin medic, dar nu ma.impac asa mult cu matematica. (la stiinte ale naturii se da bac la mate)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar cu chimia, cum stai?
ca la medicina, chimia si anatomia sunt obiecte de baza!

| Catrice a răspuns:

La uman nu mai faci biologie și fizica dintr-a 10-a. Iar biologia de a 11-a cuprinde anatomia.
Dacă te apuci sa înveți serios materia pentru admitere, atunci merge.
Am colege de clasa [științe ale naturii] cu medii peste 9, 5 care au dat la medicina și nu au fost admiși. Treaba e serioasa acolo. Dacă nu ai cunoștințe solide de biologie, poți să-ți iei gândul.

| Catrice a răspuns:

Și nu, nu te întreabă ce profil ai terminat. Nu îți dă examen mai ușor dacă ai fost profil real sau mai greu dacă ai terminat profil real.

| WhiteLife a răspuns:

Când vei completa foaia de înscriere va trebui sa spui profilul, dar nu are nicio influență/importanta. Atâta tot că îți va fi mai greu să înveți materia de admitere in paralel cu cea de BAC.