| D3nis a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor.Eu prezint balul bobocilor si mi-e frica sa nu ma incurc, eu uneori in cazuri mai stresante ma balbai si ma blochez, si nu vreau sa mi se intample asa ceva.Imi puteti da niste sfaturi sau motivari cum sa nu am asa mari emotii cand se uita toti la mine si sa nu ma balbai? Mersi!

1 răspuns:
| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Uite aici cateva sfaturi sa scapi de emotii:

să îți structurezi ideile principale
să te limitezi la 10-15 minute de vorbit în public.
În funcție de locație trebuie să verifici microfon, proiector, boxe, acustica etc.
să nu citești de pe foi sau slide-uri, acelea sunt pentru organizarea ideilor tale, publicul poate să citească și singur ceea ce scrie, tu trebuie să dezvolți ideile de acolo.
Vorbirea liberă este mult mai utilă decât reproducerea mecanică a unor idei și vei vedea cu timpul că oamenii vor aprecia acest lucru.
Ai grijă să privești tot publicul mișcându-ți privirea de la o parte a audienței la alta
Controlează-ți emoțiile, empatizează cu publicul, transmite emoție. Folosește-te de limbajul nonverbal și de inflexiunile vocii pentru a transmite exact ceea ce vrei în modul în care vrei. Reține că tu deții controlul și nu publicul, tu vorbești și nu ei.

Succes,