| RobertGheorghe a întrebat:

Hei TpU! Am nevoie de niste recomandari in legatura cu un laptop. Vreau sa-mi achizitionez un laptop bun pentru programare(coding), dar care sa nu depaseasca pretul de 2500 de lei. Cred ca sunt destule laptopuri bune de buget pe piata. Recomandati-mi cateva dintre ele despre care stiti ca sunt bune sau pe care chiar le folositi sau le -ati folosit in trecut. Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Prima si ultima varianta dintre cele indicate de colegul sunt destul de ok.

Ceva mai bun de atat ai gasi in tabara AMD, si mai exact DELL-ul din mijloc, cu Ryzen5-5625U, 16GB RAM si 512 GB SSD.

https://www.pcgarage.ro/......r-2yr-cis/

https://www.pcgarage.ro/......os-silver/

| DeMicUnCălător a răspuns:

Cănd spui că vrei să achiziționezi un laptop. Pari un super miliardar care achiziționează mașini de epocă.
Noi, oamenii de rănd cănd aveam nevoie de ceva sper folosință. Cumpăram.

| ynad0987 a răspuns:

Aruncă un ochi la ăsta:
https://www.pcgarage.ro/......late-grey/

Ăsta:
https://www.pcgarage.ro/......id-silver/

Sau ăsta, dacă chiar vrei să mergi până la duma de 2500lei
https://www.pcgarage.ro/......nt-silver/

Acum depinde doar de bugetul tău! Poți oricând să cauți și second hand, că poate ai noroc de ceva bun, la preț mic comparativ cu astea noi! Ideea e, că procesorul să-ți fie de la i5 generația a 10-a în sus și minim 8gb RAM!

| RobertGheorghe explică (pentru ynad0987):

Multumesc mult! Al treilea este chiar ceea ce cautam!

| ynad0987 a răspuns (pentru RobertGheorghe):

Mă bucur că am putut fi de ajutor! Mult noroc să ai!

| NLS a răspuns (pentru RobertGheorghe):

Vezi doar ca la acel model esti limitat la 8GB RAM.

Are doar 1 slot, in care sunt 4GB.
Ceilalalti 4 sunt sudati (cositoriti) de placa de baza si nu pot fi inlocuiti.
Daca scoti placa de 4GB din slot si adaugi una de 8 sau de 16GB, pierzi 30% din viteza RAMului, pentru ca pierzi lucrul in Dual Channel.

| RobertGheorghe explică (pentru NLS):

La modelul DELL?

| NLS a răspuns (pentru RobertGheorghe):

Nu, ce am ales eu au toate cate 2 sloturi de RAM, se poate face upgrade fara penalizari.
Plus ca la ultimele 2 modele din recomandarile mele nu o sa ai nevoie de upgrade, caci au deja 16GB.

La cel al colegului era vorba.

Placile de RAM trebuie sa aiba exact aceleasi specificatii, pentru a lucra in Dual Channel (aceeasi capacitate (marime in GB), aceeasi frecventa, si aceeasi latenta(CL) ).
Chiar daca cauti placa cu aceeasi frecventa si aceeasi latenta, punand impreuna o placa de 4 GB (cea sudata de placa de baza) cu una de 8 sau 16GB, adio Dual Channel.

De la el, doar cel din mijloc ar avea 2 sloturi.

In aplicatii care folosesc un singur nucleu, e mai bun intelul din al doilea link de la el.
In aplicatii care folosesc mai multe (sau toate) nuclee/le, AMD 5625U castiga detasat.
Totodata, AMD-ul consuma si mai putin curent.