| Andrree a întrebat:

Hei, TPU!
Anul asta am terminat clasa a XII-a pe profil tehnologic si pe ultima suta de metri, ca sa zic asa m-am hotarat ca vreau sa dau la medicina; asta implica sa pierd un an ca sa stau acasa sa ma pregatesc pentru admitere.
Intrebarile mele sunt:
Mai pot intra pe un loc la buget?
Daca depun anul asta actele pentru somaj imi va afecta cumva admiterea de anul viitor? Adica exista posibilitatea sa-mi pierd dreptul la un loc la buget?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, poti intra, bineinteles daca obtii media care sa te claseze pe un loc bugetat.
2. Poti obtine indemnizatia de somaj. Trebuie să mergi la AJOFM din judeţul tău pentru înregistrare şi luarea în evidenţă. Actele necesare pentru luarea în evidenţă:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.
3.Indemnizatia de somaj nu are legatura cu intrarea pe un loc bugetat, aceasta depinde doar de clasarea ta la admitere.

| miTzuliK93 a răspuns:

Da, mai poti intra, nu e absolut nicio problema. Si nu, actele pentru somaj nu-ti vor afecta in niciun fel admiterea de anul viitor. Nu exista posibilitatea de a-ti pierde dreptul la un loc la buget, stai linistita.

| Andrree explică (pentru miTzuliK93):

Multumesc mult!
Sper ca vorbesti in cunostinta de cauza pentru ca tocmai ce mi-ai luat o piatra de pe inima. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| miTzuliK93 a răspuns (pentru Andrree):

Sa cresti mare.hee hee Totusi, am ceva dubii in privinta somajului din situatia de fata. S-ar putea sa existe o mica posibilitate sa nu poti primi somaj, pentru ca vrei sa urmezi studii superioare, DAR NU BAG MANA IN FOC CA ASA SI E! Am scris cu caps lock sa se vada.

Tu totusi te poti duce la AJOFM si sa intrebi, Ei te vor lamuri cel mai bine in aceasta privinta.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrree explică (pentru Gass93sv):

Nu esti primul care-mi spune asta.
Dar eu din cate stiu medicina continua sa fie una dintre facultatile in urma a carei absolviri iti poti gasi un loc de munca.
La un moment dat luasem si eu in calcul ideea de a merge la o alta facultate anul asta si in paralel sa ma pregatesc si pentru admiterea la medicina, dar asta implica resurse financiare de care nu dispun, din pacate.
Si ma gandesc... daca au reusit altii eu de ce n-as reusi?!
Si gandind pragmatic, d.p.m.d.v. de medici intotdeauna va fi nevoie.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrree explică (pentru Gass93sv):

Pfiu, ma cam sperii.
Dar si de mi-as schimba optiunea, si de as renunta la medicina si m-as indrepta catre altceva, ce-ar putea fi acest altceva? thinking
Ca, pana la urma, sistemul e infect peste tot in tara, cred ca in orice facultate se merge pe principiul spagii, iar noi, cei din clasa sociala joasa, razbim cu greu oriunde, chiar daca suntem dotati d.p.d.v. intelectual.
Si pe mine ma dezgusta sistemul din Ro, dar inchid ochii si sper la sanse egale la un loc de munca pentru ca, desi mi-as dori, ideea de a urma o facultate in strainatate iese total din calcul.

Răspuns utilizator avertizat