| Ana0127 a întrebat:

Hei TPU, ce aș putea să devin din științe sociale?
Dar și ce facultate aș putea urma?
Dau funda pentru răspunsul cel mai "de ajutor"

Răspuns Câştigător
| policewoman16 a răspuns:

La stiinte sociale se pune accentul mai mult pe materiile umaniste, adica romana, istorie si geografie in principiu, Partea buna la profilul asta este ca fiind materiile usoare, te poti pregati pentru o facultate buna care sa iti aduca multi bani pe viitor (doar asta vrem cu totii, nu?) Eu personal iti recomand sa faci pregatire pentru Academia de Politie. Dai admiterea la sport (pentru care te poti pregati un an), romana-gramatica si o limba straina, care vrei tu. Este cea mai sigura cale prin care vei deveni salariata fara sa stai sa dai interviuri, sa depui cv-uri samd.
In continuare, iti recomand si alte facultati dar in cadrul carora e posibil sa nu gasesti chiar asa repede de munca : Facultatea de Litere (profesor, bibliotecar), Facultatea de Limbi straine (aici depinde ce limbi straine faci, daca urmezi de exemplu pe cele mai ciudate gen araba, chineza, vei avea posturi de traducator bine platite, altfel vei deveni profesor, traducator, editor de carti), Facultatea de Drept (avocat, judecator, dar iti trebuie multa gramatica ceea ce in liceu nu se face, deci te poti pregati, insa sfatul meu e sa tinteti sus daca vrei la Drept. nu fi doar un simplu avocat, sunt multi pe piata care nu activeaza, indreapta-te catre a fi judecator sau mediator), Facultatea de Psihologie (profesor sau psiholog in scoli, spitale, chiar si penitenciare, depinde ce fel de psiholog ti-ar placea sa fii), Facultatea de Stiinte politice (aici totul se bazeaza pe politica, istoria e principala materie ca sa zic asa, poti iesi secretar, practic sa lucrezi in primarie) si cam astea sunt facultatile de baza. Bineinteles ca tu trrebuie sa alegi in functie de ce iti place sa faci. Bafta!