| Zâmbett a întrebat:

Ce facultate pot urma după terminarea profilului filologie? Şi pentru ce joburi pot opta pe viitor?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu nu ai preferinte la ce facultate vrei?

| xClementine a răspuns:

Poti face filologie (lb. romana-o limba straina) sau limbi straine (2 limbi straine) - iesi prof, sau traducator - asta ca meserie, dar poti face si altceva pe urma (resurse umane, relatii publice, assistant manager), depinde si ce alte preferinte sau posibilitati gasesti pe piata la momentul respectiv. Pe de alta parte, poti face drept, iesi avocat, jurnalism, scoala nationala de studii politice si administrative(snspa). Dupa mine poti da oriunde, atata timp cat inveti pentru admitere si te pregatesti din plin, dar din moment ce ai urmat acest profil, de ce nu te-ai interesat ce poti face mai departe?

| Dinamovistul101 a răspuns:

Orice vrei tu big grin

| justgabriela a răspuns:

Facultatea de Jurnalism,Litere,Stiinte Sociale,Stiinte Politice,Drept, Relatii Publice. Pana la urma poti urma orice facultate doresti, indiferent de profilul de la liceu, asta daca inveti pentru admitere cum trebuie. Dar daca esti la filologie poti iesi foarte usor are profesor, jurnalist, traducator si multe alte meserii care tin de comunicare, limba romana si limbi straine