| AvalohAlyn a întrebat:

Dupa terminarea profilului uman, filologie cam spre ce facultati ma pot indrepta?

Răspuns Câştigător
| Anonime a răspuns:

Poti sa te duci la orice facultate doresti, dar recomandabil este sa te duci la ceva ce se potriveste cu profilul pentru ca este foarte greu sa recuperezi matematica, fizica sau chimie. Eu spre exemplu, sunt tot la filologie si am ales Dreptul.
De asemenea poti sa te duci la Limbi straine, Litere, Psihologie, Academia de Politie, SNSPA, Istorie, Geografie, Filosofie etc, important e sa alegi ceva ce iti place si te reprezinta!

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna, eu te sfatuiesc sa iti alegi ce facultate iti place tie si sa o faci cu mare drag, facultatea nu e usoara si nu e o joaca, de ea depinde viitoarea ta meserie si banuiesc ca doresti sa faci o meserie cu drag, sa te duci cu drag la munca, asa e si cu facultatea, trebuie sa alegi cu drag facultatea ca sa o poti termina si sa nu renunti din primul an. Nu prea conteaza ce liceu termii, eu am terminat liceu tehnic si am dat la facultatea de drept, dar daca tot vrei sa mergi aproape de liceu, poti sa faci facultatea de litere, facultatea de limbi straine, facultatea de psihologie, facultatea de drept, dar te sfatuiesc sa faci ce iti place tie. O seara buna.

| scully a răspuns:

Nu liceul determina viitoarea ta cariera, ci tu. In general, profilul uman conduce la facultatile de drept, litere, limbi straine, jurnalism, psihologie, istorie. Pur si simplu te gandesti la materiile tale de profil si iti imaginezi unde ar putea ele sa conduca. Insa drumul ti-l alegi singur, si e important sa-l alegi cu grija si in asa fel incat sa-ti placa ceea ce urmeaza sa faci si sa alegi pentru tine, nu pentru altii.