| DennySa660 a întrebat:

Hei TPU,poate o sa vi se para amuzant ca sunt in clasa a IX a si va intreb ca daca ma duc la facultatea de limbi straine si aleg engleza,franceza si sa zicem germana, cea de-a treia limba o iei de la 0? sau cum se procedeaza? Am vazut ca job-urile de traducator sunt foarte cautate si chiar as vrea sa stiu.Si daca stiti cam ce salariu ia un traducatori de engleza,franceza, germana.Multumesc

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

La limbi straine se pot combina 2 limbi straine, pe care trebuie sa le stii deja foarte bine pentru ca toate cursurile si examenele se desfasoara in limbile respective. A treia limba este optional, o faci daca vrei tu, se organizeaza cursuri de 2-3 ani in facultate pe diverse niveluri (incepatori-mediu-avansati), te inscrii unde vrei si te potrivesti. La incepatori de porneste de la zero. Traducatorii castiga in functie de cat lucreaza, posturi de traducatori angajati in firme sunt tot mai putine, majoritatea lucreaza independent, pe baza de comenzi, deci au bani in functie de cate comenzi au.

1 răspuns:
| Eduard619 a răspuns:

Din cate stiu aproape tot se ia de la 0 asa ca stai linistita o sa fie bine happy