| anonim_4396 a întrebat:

In facultatea este o disciplina care se numeste limbi straine si am de ales între engleza,franceza si germana.
Eu îmi doresc s-a invat limba germana,dar problema este ca daca incep de la inceput:cu gramatica, pronunția etc.
Nu cunosc nici un cuvant in germana si de aceea v.a întreb.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Rammstein? Ce draq ai ascultat pana acum? Vezi, daca asculti porcarii de doi bani? Numai de la Rammstein am invatat cit sa imi dau seama daca un neamt ma injura sau vrea sa ma fu&a. Mai punem si Lacrimosa, si deja avem doi piloni solizi in invatarea limbii germane.
P.S. Daca ai habar de engleza si gramatica ei cit de cit, germana nu o sa fie foarte greu de invatat.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O sa te bage la grupa de incepatori. Cred ca asa este si acum! Pe vremea mea se facea rusa si franceza si stiu ca eu eram la avansati si colegi ai mei au mers in alta grupa unde faceau ca incepatori.

| Niklauss a răspuns:

Care ii întrebarea?

| BlackRose03 a răspuns:

Mai bine ai merge pe engleza.Germana e mult mai grea ca engleza si iti va lua mult sa recuperezi.

| ALGator a răspuns:

Dacă știi engleza bine, atunci fă germana.
Dacă știai germana dinainte, ce rost mai avea cursul?
Succes!

| RianaAlexia a răspuns:

Poti gasi lecti online daca nu te descurci, sau sunt cartii pentru asta. Eu asi alege Engleza in locul tau, pentru ca germana e foarte grea. Crede-a fac germana de 3-4 ani si nu stiu absolut nimic..Bine stiu cateva cuvinte.

| ALGator a răspuns (pentru RianaAlexia):

Și româna e grea.

| octa2021 a răspuns (pentru ALGator):

Stiu ca romana "este grea" dar cand stai in Franta si termini scoala acolo si t-e hotarasti s-a vii in Romania alaturi de familie si s-a începi aici o facultate, nu este asa de usor.

| RianaAlexia a răspuns (pentru ALGator):

Da stiu ca e grea, nu o suport. -.-

| ALGator a răspuns (pentru octa2021):

Atunci alege franceza. "Vinde-ti" marfa :-)

| ALGator a răspuns (pentru octa2021):

Vorbești română excelent. Să nu îți faci probleme!