Sper ca ma puteti ajuta. Sunt inca clasa a10a si gasirea unei facultati devine deja un stres pentru mine. Ieri m-am hotarat in Facultatea de Geografie, azi la Criminalistica, maine sunt sigura ca voi alege altceva. As dori si parerea celor care sunt deja la Facultate. Ce facultate poate fi de viitor?! Mentionez ca sunt pe Filologie - Bilingv Engleza. Deci...?

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

laughing Eu de-a lungul timpului mi-am dorit asa: aviator(de la 5 ani imi doream asta), politist, judecator, mi-am dorit chiar si UNATC(pe la scenaristica), iar intr-un final am ales Facultatea de Stiinte Politice(greseala vietii mele).
Eu unul ti-as recomanda Stiinte Politice. E o facultate de "viitor". E la moda acum... E si accesibila, nu e foarte grea, iar daca te concentrezi pe studii, poti termina lejer cu note mari. Mai ales ca ai un program la liceu Bilingv Engleza, poti urma Facultatea in limba engleza, exista sectie special pentru engleza. Numai sa nu alegi sectia de Securitate(nu de alta, dar vei regreta).
De altfel pe mine ma bate gandul ca in vara sa ma inscriu si la Facultatea de Jurnalism, sectia Publicitate, pentru ca oamenii pun tot mai mult pretul pe publicitate, si aceasta continua sa se extinda tot mai mult. Publicitatea nu va disparea si nu-si va pierde valoarea curand.
Acum alegerea e a ta. Alege facultatea care iti place, gandeste la ceea ce vrei sa faci dupa ce o termini, si fii sigura ca o faci de placere.

Hmm, la facultatea de Jurnalism m-am gandit si eu, sa stii thinking Cat despre Stiinte Politice am inteles ca nu prea este o facultate de viitor! Adica trebuie sa ai parintii prin "ambasada" sa poti avea un viitor asigurat in cazul terminarii facultatii. Multumesc pentru raspuns :*! By the way, la Stiinte Politice ai intrat la stat? Sau privat? big grin

| stpu a răspuns (pentru Unknown7):

La stat, la Universitatea Bucuresti.
Intr-adevar, sunt multi studenti care au parinti/rude prin ambasade sau alte institutii alte statului, dar nimeni nu ocupa un loc toata viata. Asa ca intr-o zi parintii/rudele lor vor fi date jos, iar atunci ai cale libera. Daca vrei politica, trebuie sa inveti sa pupi pe cine trebuie, acolo unde trebuie.
Depinde ce vrei sa faci cu viitorul tau. Pe mine m-a ajutat foarte mult, si nu vreau sa urmez o cariera politica.

3 răspunsuri:
| perhan a răspuns:

Cauta pe net