| anonim_4396 a întrebat:

Mâine va trebui să-mi depun dosarul pentru admiterea la facultate. În principiu, m-am gândit unde aş vrea să dau, dar trebuie să am şi o variantă de rezervă. Eu am terminat "Filologie Bilingv Engleză", profil care nu îmi oferă foarte multe opţiuni. Mă gândeam la următoarele facultăţi ca variante de rezervă - Facultatea de Litere (secţia Lb. Română-Lb. Franceză), Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice (secţia Relaţii internaţionale şi studii europene), Facultatea de Geografie şi Geologie (secţia Geografie). Care îmi sugeraţi să o aleg?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi aici, www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.

| The3w0que3n a răspuns:

In ziua de azi, liceul nu mai conteaza! conteaza ce faci mai departe. Poti tu sa faci mate-info si sa te duci la facultatea de litere. Trebuie sa faci o facultate de viitor, dar sa-ti si placa, pentru ca altfel nu ai sa reusesti daca faci asa din sila. Tu trebuie sa decizi unde vrei. Ia-o prin eliminare. Daca faci facultatea de geografie sau litere, ce ai sa devii?! Profesor pe un salariu de ****? Stiinte social-politice ar putea fi o varianta.

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru The3w0que3n):

Eu mi-am ales cariera în principal, însă trebuie să aleg şi una dintre facultăţile menţionate mai sus, drept o variantă de rezervă, în caz că nu voi fi admisă anul acesta unde îmi doresc. În niciun caz nu mă văd profesoară în viitor. Facultatea de Litere am luat-o ca pe o posibilă variantă în ideea de a fi traducător.

| The3w0que3n a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Daca nu vei fi admis anul acesta la facultatea dorita, mai exista posibilitatea de a te inscrie in toamna la aceeasi facultate, pe locurile ramase. Acum depinde si de numarul de locuri. Nu stiu ce te pasioneaza sau ce ai vrea sa faci mai departe, pentru ca tu mi-ai dat facultati din toate domeniile.

| roxana2795 a răspuns:

Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice (secţia Relaţii internaţionale şi studii europene)