| Anonim0078965 a întrebat:

Hei TPU! Sunt foarte, foarte confuza...Trec acuma in clasa a10-a si stiu ca mai am pana la facultate,dar nu pot sa las totul pe ultima suta de metri. Ai mei ma sfatuiesc sa dau la drept sau litere, eu m-am gandit la psihologie(intr-un fel ma vad ca psiholog ).M-am gandit si la ce au spus ai mei, dar nu prea stiu ce sa fac.In ce consta facultatea de psihologie si dupa ce o termini spre ce ramuri te poti indrepta, adica ce poti face mai departe..Ma intereseaza cum se desfasoara facultatea la noi in tara, dar cum e si in alte tari (daca mi se va ivi o oportunitate sa plec).Am auzit ca majoritatea absolventilor de psihologie ajung rau, cu un amarat salariu de 10 milioane.Eu chiar vreau sa muncesc mult pentru a ajunge undeva,. Deci, ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Rainmaker a răspuns:

Salut Anonim!
Ideea este sa urmezi strict ceea ce-ti place.Trist dar adevarat este faptul ca stiu o multime de persoane care au terminat dreptul sau literele si acum muncesc cu carca pe te miri unde. Daca parintii tai nu au posibilitatea sa investeasca foarte multi bani in tine dupa terminarea acestor facultati, pentru "achizitionarea" unui post caldut, nu prea te vad bine.Cu psihologia si mai ales cu psihiatria cred ca se castiga mai bine.Acum, tu hotarasti.

| stfnn a răspuns (pentru Rainmaker):

Psihiatria tine de medicina.

| Rainmaker a răspuns (pentru stfnn):

Stiu! Ideea este ca o consider cea mai buna ramura a medicinii.Imagineaza-ti ca nimeni nu-i crede pe cei care te reclama si nici nu poti fi acuzat de mal praxis.

| stfnn a răspuns (pentru Rainmaker):

Da, in Romania este posibil.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Psihologia e foarte ok, e nevoie de psihologi si mai ales poti practica independent imediat ce ai patalamaua la mina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna

poti lucra ca psiholog clinician in stainatate, se castiga bine.

O zi buna.

| papys44 a răspuns:

Salut!
Stii cum merge acest sistem dupa parerea mea? Mai intai ce trebuie si dupa ce iti place. Oricum stiu foarte multe persoane care au reusit sa castige un salariu semnificativ dupa ce au urmat o facultate care le-a placut.Este dureros sa faci ce nu iti place. Insa in viitor poti fii multumit de cariera ta si de banii castigati.Gandeste-te: Stai 3 ani si esti fericit tot restul vietii(evident daca urmezi si un Master).Sau te poti duce la Psihologie.Am auzit foarte multe pesoane care doresc sa mearga la Psiologie.Inca nu imi dau seama cum tot atrage anual sute de absolventi de liceu Facultatea de Psihologie.Pe langa faptul ca se gaseste foarte greu un loc de munca, trebuie sa fii foarte bun in activitatea pe care o depui(fara sa mai pui salariul mic).Pe de alta parte Psihologia si Dreptul sunt frati: Ambele facultati sunt aproape degeaba.La Drept sunt cei mai multi studenti (100 pe promotie).Dar dupa te poti vedea intr-un birou de politie cu un salariu relativ bun. Facultatea de litere este foarte utila mai ales daca doresti sa devii profesor de Romana/Engleza/Franceza.Insa salariul ajunge la 1250 lei
Eu te sfatuiesc sa urmezi o facultate de pe urma careia sa poti sa iti satisfaci nevoile banestI(Avand in vedere societatea de consum in care multi nu ne prea permitem nici sa traim)
Bafta