| MariaMary122333 a întrebat:

Buna!
Vreau sa aflu ceva care ma macina destul de tare. Nu vreau raspunsuri de la necunoscatori de situatie!
M-am gandit sa dau la facultatea de psihologie( cand va fi vremea). Intrebarea mea, este: ce salariu are un psiholog?
Multumesc!

21 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Depinde de locul in care lucreaza si de specializarea lui. Cei care lucreaza in diverse institutii ale statului (spitale, protectia copilului, etc) primesc in general minimul pe economie, spor de psihiatrie unde este cazul si eventualele mariri stabilite prin lege. La privat totul depinde de patron sau de noroc-in cazul unui cabinet privat. Cu exceptia psihologilor/psihoterapeutilor care au deja ceva vechime si renume iti spun sigur ca psihologii castiga destul de putin.

| MariaMary122333 explică (pentru Oana92):

Asa-i, Oana! Mare dreptate spui! Nu stiu, ma voi mai gandi! Iti multumesc!

| Oana92 a răspuns (pentru MariaMary122333):

N-ai de ce. In ce oras vrei sa dai la facultate?

| MariaMary122333 explică (pentru Oana92):

Oradea

| Oana92 a răspuns (pentru MariaMary122333):

Nu stiu prea multe despre cea de la Oradea. Banuiesc ca locuiesti in Orade sau pe langa. Daca te decizi pentru un oras mai mare, ai avea de ales intre Cluj si Timisoara si desi nu sunt fan al psihologiei cognitiv comportamentale ti-as sugera sa mergi la Cluj. Asta daca vrei sa alegi alt oras.

Bafta!

| MariaMary122333 explică (pentru Oana92):

Multumesc, Oana!

| Oana92 a răspuns (pentru MariaMary122333):

N-ai de ce happy Daca mai ai curiozitati despre facultate sau despre psihologie in general imi poti trimite mesaj. Eu anul aceste termin masteratul de psihologie clinica.

| Divy a răspuns:

Ști că poți lucra și în domeniul resurselor imane cu acea facultate, da?
La nivel de salariu variază în fumcție de compania din care faci parte, astfel în cadrul unei multinaționale ai un salar mult mai mare decât la o firmă normală big grin

| MariaMary122333 explică (pentru Divy):

Hmm. O sa vad. Nehotarata, nepregatita de asa ceva. Vedem ce se va intampla! Multumesc ca mi-ai raspuns, Divy!

| Divy a răspuns:

Oricãnd e posibil big grin Maria să fi fericită

| MariaMary122333 explică (pentru Divy):

Sa fii fericit si tu!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde dacă e angajat la stat, la vreo clinică, sau la o clinică privată, sau are propriul cabinet ca și freelancer.

| MariaMary122333 explică (pentru anonim_4396):

Aha, bine...
Mersi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariaMary122333):

Dacă e angajat la stat, primește cât orice medic (din câte știu eu), în jur de 1000 de lei net cât timp e medic rezident, mai târziu puțin mai mult. Repet, asta din câte știu eu, se poate să mă înșel.
Dacă e la clinică privată, cred că clinica respectivă îi stabilește care serviciu, examinare, ședință etc cât costă, și din prețul acesta plătit de pacienți primește un anumit procentaj, restul merge la bugetul clinicii.
Iar dacă are propriul cabinet, cere cât vrea pentru ședințe, servicii, examinări etc, și face ce vrea cu banii aceia. Plătește chiria pentru clădire, facturile, impozitele, hârtiile, pixurile, femeia de servici etc, și ce îi rămâne după ce a plătit totul, e al lui.
Deci în primul caz are un salar fix, stabilit de către stat. În celelalte două cazuri depinde exclusiv de numărul clienților (la clinica privată, depinde și de procentajul acela oferit care totuși nu e o sumă fixă ci depinde de suma plătită de clienți).

| MariaMary122333 explică (pentru anonim_4396):

Wow! Dia, multumesc mult! Oricum nu se prea castiga chiar daca trebuie sa stii multe! MULTE!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariaMary122333):

La noi încă nu, în străinătate mai degrabă. În vest umblă lumea cu orice problemă la psiholog, la noi numai când are nevoie de testul psihologic pentru școala de șoferi. Se poate încerca dacă ai o pasiune pentru psihologie, poate până ajungi acolo, va fi nevoie de psihologi. Dar chiar numai dacă ești înfocat și pasionat și tot ce trebuie big grin

| MariaMary122333 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Esti de ajutor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariaMary122333):

N-ai pentru cewinking
Păi pentru asta suntem pe TPU, nu? big grin

| MariaMary122333 explică (pentru anonim_4396):

Asa-i!happy

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihologul nu e medic.
Psihologul e psihoterapeut care face psihoterapie, consiliere, evaluare psihologica si el face Facultatea de Psihologie.

Medic este psihiatrul, el face facultatea de medicina si se ocupa cu tratarea tulburarilor si bolilor psihice.happy
Exista o diferenta deci, intre psiholog si psihiatru.Psihiatrul adica medicul specialist psihiatru poate da retete medicale, psihologul nu poate face asta.
Am vrut sa subliniez lucrul acesta ca sa inteleaga userul care a pus intrebarea.happy

Iar pentru initiatorul intrebarii, psihologul are salariul in functie de numarul de clienti asta la cabinetul particular, daca il are.La stat la un spital sau clinica de stat, depinde de mai multi factori, vechime, competente, specializare dar in general salariul este unul destul de mic.
Succes in drumul tau catre psihologie.

| MariaMary122333 explică (pentru AvalohAlyn):

Multumesc! Multumesc ca m-ai lamurit!