| Aritzu2000 a întrebat:

Hei TPU
Vreau sa va intreb, ce profil as putea alege la liceu daca vreau sa urmez facultatea de psihologie? Eu mi-as dori tare mult sa devin psiholog insa am inteles ca ai nevoie de foarte mult noroc. Dar mi-ar placea de asemenea sa fiu medic de familie. Partea nasoala este ca mie nu prea imi place matematica (am media 9) ca sa pot merge pe mate- info. Si nici biologia.
Inainte voiam sa merg pe filo franceza insa nu ai prea multe optiuni pentru facultate. Sunt confuza. Un sfat?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

E irelevant profilul, singurul avantaj dacă mergi la filologie e că nu o să faci matematică. nu îți va afecta cu nimic accesul la facultate. Ca să ajungi psiholog nu ai nevoie de noroc ci de ceva bani, după ce termini facultatea vei avea nevoie de o formare care poate să ajungă lejer la vreo 3000 de euro + taxele legale ca să îți deschizi cabinet.

| Aritzu2000 explică (pentru RoCkKiD):

Iti multumesc mult pentru raspuns!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| tigrrrr008 a răspuns:

Ai putea incerca la stiinte sociale...Am un fost coleg la acest profil si face chestii legate de psihologie filozofie etc. Si pana la urma daca nu iti place parte de matematica si bio (reala) nu iti ramane decat cea umana, si liceul nu are mare importanta, facultatea conteaza.;-)