| anonim_4396 a întrebat:

Heii! Am o intrebare,de fapt mai mute. Problema e ca nu prea stiu sa explic, dar o sa incerc sa fac in asa fel incat sa se inteleaga.Deci,stateam si ma gandeam ce o sa fac eu in viitor si mi-a picat o idee din cer intr-o seara. Ar fi destul de frumos sa devin actrita si in accelasi timp si foarte avantajos,desii nu m-am gandit la bani prima data. Nu mi se pare nici foarte grea meseria asta,desii stiu ca nici foarte usoara nu e. Problema e alta. M-am gandit ca prima data ar trebui sa fac o facultate de limbi straine pentru ca mi-ar trebui. Dupa asta m-am gandit ca ar trebui sa fac un curs de actorie,normal, dar nu in tara. Daca as face facultatea de limbi straine probabil as ajunge cel mult in UK.De acolo as face un curs de actorie,dar nu vreau sa raman in Europa daca intelegeti ce vreau sa spun. Ar fi o idee buna? As vrea sa ajung in America. Asta e cel mai mare vis al meu. Sa fiu in serialele alea misto din America,dar aici mai apare o problema. Daca eu as stii doar engleza britanica,as putea sa ma inteleg cu americanii? Adica stiu ca e diferenta de accent dar vreau sa stiu daca e foarte mare. Din seriale am vazut ca nu e o diferenta foarte mare. De fapt nu am vazut absolut nicio diferenta. Nu pot sa fac diferenta dintre engleza britanica si engleza americana. Vreau sa vad pareri despre partea cu actoria,daca e o idee buna,sau nu, daca trebuie sa fac mai multe cursuri,sau daca imi ajunge doar unul,daca as putea sa ajung sa joc in serialele americane,sau nu si vreau sa ma lamureasca cineva care-i faza cu limba engleza britanica si limba engleza americana. Va multumesc mult! happy A! Si daca cineva stie mai mult, adica daca mai trebuie sa fac chestii pe langa ce-am zis eu. Va multumesc! happy
Si, da, dau si funda!

Răspuns Câştigător
| Annnnnie a răspuns:

Hmm trebuie să stai mai mult să-ți faci un plan cât de cât realist. Mă gândesc mai mult pe plan financiar acum... Să faci o facultate de limbi străine aici și apoi te duci in altă țară să faci un curs de actorie? Dacă o să ai posibilități, sigur, nu e imposibil. Încearcă totuși înainte, să iei câteva cursuri de actorie aici, să vezi dacă chiar îți place asta. Ai mai incercat până acum să joci in piese, la scoala sau ceva? Dacă îți place și consideri că merită să investești în visul tău, continuă!
De ce nu încerci o facultate de teatru (actorie)?
Iar in priviința limbii, dacă ești acolo, vrei sau nu, o sa iti perfecționezi limba, mai ales pentru că ai cunoștințe. Mereu e loc de mai bine când e vorba de o limbă străină.

3 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Asa si ce vise mai ai? sa ajungi pe luna? tintesti foarte sus si nu cred ca se intampla adica cati actori merg la hoolywood sa isi incerce norocul si nu reusesc.Nici in europa nu e mai usor ai nevoie de multe sa devi actor. Diferenta este ca engleza britanica e mult mai grea( accente cuvinte cu alta pronuntare si alt sens) fata de cea americana atata tot ca mai au ei in anumite state niste accente tampite unde va fi mai greu sa intelegi.

| LoredanaElenaz a răspuns:

Daca faci o facultate de actorie si de limbi straine intr.o alta tara asta nu inseamna ca o sa ai succes in America sau Marea Britanie pentru un rol in vreun serial. E de ajuns sa.ti doresti sa faci ceea ce.ti place ca sa iti poti indeplini visul si s afaci tot ce tine de tine pentru a ajunge unde iti doresti. Ideea ta nu e rea, fa-o sa mearga! Sunt destul de multe diferente intre EN US si EN UK. In engleza americana present perfect este mult mai putin folosit si este inlocuit de past tense, in EN US verbul to have - a avea, in forma sa de verb de sine statator, nu de auxiliar, de multe ori este inlocuit de have got, datele se scriu altfel, diferente de cuvinte, de ortografie, terminatii, locul adjectivelor, etc.

| LoredanaElenaz a răspuns:

Ps. Sincer nu cred ca toti actorii pe care ii vedem noi in seriale au absoluvit vreo facultate de actorie.Actoria e ceva intens, poti sa te gandesti la teatru cand spui actorie in niciun caz la serialele americane.