| joaxenul a întrebat:

Heii TPU! Ce oportunități de carieră as avea dacă aș absolvi managementul la snspa? Ar fi buna o asemenea alegere?

3 răspunsuri:
| Ketch a răspuns:

Facultățile de genul scot, de regulă, șomeri cu diplomă pe bandă rulantă. Orientează-te spre o facultate care să te provoce să înveți, să te dezvolți, nu una ușoară, doar ca să faci una. Îți recomand medicina, politehnica, relații europene/internaționale (și aici sunt 50/50 șanse să găsești ceva). Dar mai presus de toate, trebuie să te pasioneze ce faci. Gândește-te la ce pasiuni ai și caută facultăți în sensul ăsta. Baftă!

| joaxenul explică (pentru Ketch):

Nu vreau să fac facultatea asta pentru că este una ușoară ci pentru că îmi place acest domeniu. Dar nu vreau nici sa mor de foame cu diploma in buzunar. Mersi de răspuns

| Ketch a răspuns (pentru joaxenul):

Gândește-te dacă vrei să pleci din țară după sfârșitul facultății sau să rămâi în țară. Eventual finanțe-bănci (așa cred că se numește specializarea) ar fi ceva de capul ei. Este, într-adevăr, un domeniu interesant, dar în România sunt mai mulți absolvenți decât cerere pe piața muncii. Ce înseamnă asta? Locurile se ocupă foarte repede, iar pentru că sunt destui studenți, salariile sunt de cele mai multe ori mici sau foarte mici. Studiază salariile și alte joburi, ce se caută în orașul tău sau în cel care vrei să te muți cu facultatea. Ori ai putea să te uiți pe site-urile celorlalte Universități din țară. Succes în a face o alegere bună!