| lavricco a întrebat:

Hello!))
Aș avea mare nevoie de un sfat.
Am 24 de ani și aș vrea să mă înscriu la facultate la actorie. Temerea mea e faptul de a nu mă putea angaja într-un teatru după absolvirea acestei facultăți. Eu în trecut m-am apucat de litere însă am fost exmatriculată. Nu știu ce să fac pe mai departe. Să mă reînscriu in anul 1 la litere și să am o profesie mai sigură ca profesoară EN/FR sau să dau la teatru unde nimic nu e cert după absolvire. Dorința mea ar fi mai mult spre actorie însă gândul de a fi șomeră la 28 de ani mă termină psihic.
Vă mulțumesc anticipat!)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat, asta este clar, o lupta continua sa dovedesti ac esti buna si capabila sa-ti iei un job in orice domeniu esti talentata sau capabila sa faci.
Fii realista de ce poti face tu singura, ca nu-i timp de pierdut al 24 de ani, iar in actorie se prefera tineret talentat si bataios, ca-i concurenta acerba.

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.E dificial sa impaci si capra si varza, iar astfel de alegeri iti vor determina viitorul mai incolo intr-un procent considerabil.Nu degeaba vezi atatia adulti nefericiti, ei bine multi dintre acestia tot siguranta au ales-o, chiar daca poate aveau o pasiune care nu aducea nicio certitudine privind venitul lunar.Totusi, de ce ai fost exmatriculata? Nu ti-a pacut chiar nimic de acolo sau ce s-a intamplat? Probleme de sanatate? Nu suna intelept sa reiei facultatea de litere daca nu ai nicio chemare in acest domeniu.Totodata, sa transformi pasiunea in jobul zilnic e cu doua taisuri, fie o sa adori decizia si vei trece peste greutatile care vin la pachet, fie vei ajunge sa urasti acel lucru tocmai pentru ca depinzi de el sa traiesti, sa faci bani.Eu aveam treaba cu pictura si am ales siguranta, complet alt domeniu. Pictez atunci cand imi fac chef si timp, deci nu e asa o tragedie. Orice te decizi, iti urez mult succes!

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru dullcat):

Pai sa stii ca tu daca te pricepi la pictura ti-ai putea face o colectie de picturi si sa-ti deschizi tu un muzeu ceva in care sa vina lumea sa le vadawinking.Cam asta ne e norocu sa zicem in tara astahee hee nu poti sa vrei sa faci o chestie care pare mai diferite decat normalitate pentru ca sunt sanse mari sa mori de foame.Chiar ma gandesc uneori ca ce noroc in viata au aia in americahee hee au chef sa se faca actori se duc si in secunda 2 ajung intr-un film, necontand cati bani au sau alte vrajeli de genu sau ce nepotisme exista, daca vor sa fie cantareti la felwinking, la noi sa sdea dracu de nu zici ca suntem intr-un razboi intern infinit in care ne tot batem intre noi zici ca suntem intr-o jungla dracu unde leii find astia din parlament ne tot trag inapoi, si noi suntem niste caprioare, care nu fac 2 pasi in fata ca sunt alergati 3 pasi inapoiwinking.

| dullcat a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Sigur.N-ai vazut la stiri cum este arta tratata in Iasi? Niste statui nu au fost deloc primite cu ochi buni. laughing) Plus, eu stiu sigur ca daca as trai din asta as ajunge sa urasc pictura, ceea ce anuleaza tot scopul unei pasiuni, adica de a te relaxa in timpul liber, in primul rand, apoi a te conecta cu sinele, a-ti distrage atentia de la stresul zilnic cauzat de locul de munca, viata privata si asa mai departe.

,, Chiar ma gandesc uneori ca ce noroc in viata au aia in americahee hee au chef sa se faca actori se duc si in secunda 2 ajung intr-un film'' se aplica pentru 1% din actori sau chiar mai putin, pe restul care esueaza nu-i vom cunoaste.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru dullcat):

Stiu darwinking aia esueaza majoritatea tot din vina lor, la noi sunt sansele mai mari sa esuam din cauza sistemului prost nu din cauza noastra.Asta voiam sa zic, ca dupa ce ca e greu al dracu de tare sa faci un lucru, mai avem si asa zisu noroc sa traim in tara asta in care te mai trag sis oamenii inapoi.Ca sa-ti dau exemplu la ce ma refer, fata asta vrea sa fie actrita e ok, dar la noi dupa ce ca e greu sa fii actrita ca e o meserie care nu e asa usoara cum pare, ca trebuie bulan mare sa ai sansa vietii sa te vada cine trebuie cand trebuie, mai ai si ghinionul as traiesti in tara asta in care de abia se fac 5-6 filme si 3-4 ''seriale'' daca le putem numi asa in care ori sunt nu stiu ce influenceri de astia care n-au o treaba cu actoria dar sunt cunoscuti ori se fac seriale in care se baga deja cei consacrati, chiar ma gandeam intr-o zi cand o sa vedem si noi un serial sau un film dracu facut de niste anonimi, fix de niste pustani care au terminat actoria si le-a venit lor in cap sa faca un film singuri, chit ca ar fi filmat cu telefonul chiar m-as uita, dar nu face nimic ca nici nu mai au ambitie cand vad ca in tara asta efectiv conteaza doar aia care sunt sus deja.Problema e ca tara asta se va trezi de abia peste 20-30 de ani cand o sa se du ca aeru asta de comunism, de nepotism, de gandirea asta de treaca de la fraieri ca asa trebuie.

| mODIN a răspuns:

Absolvent de litere aici: ți-aș sugera sa cauți o a treia opțiune. Eventual să nu te apuci deloc de încă o facultate ci sa te angajezi pe undeva sa faci experiență. Nici cu literele n-ai vreun viitor prea cert, sa știi. Din 40 de absolvenți pe profilul meu suntem 4 profi, dintre care doar unul în învățământul superior, iar restul ori s-au reprofilat cu totul, ori lucrează la același call center împreună. Nu as recomanda litere decât celor care sunt absolut obsedați de filologie sau limbi străine.

| lavricco explică (pentru mODIN):

Hello și mulțumesc pentru răspuns. Am déjà 5 ani de când lucrez ca vânzătoare cu 12 ore. Ăsta ar fi și motivul pentru care n-am reușit să mă țin de facultate. Numai că n-aș vrea să vând până mor.

| ioana748 a răspuns:

Bună,
Cu facultatea de litere poți face multe.
Mai bine un viitor asigurat.
Cat despre teatru, poți urma cursuri și practica ca hobby.
De asemenea poți îmbina facultatea cu un job part time.
Toate cele bune,

| Xox0 a răspuns:

Poti da pe germana la litere. Se castiga bine.

| Standt a răspuns:

Mai sigur la litere.