| Gogutzu a întrebat:

Hello...

Sunt elev la liceu.profil stiinte sociale.si mai departe as vrea sa dau la drept.

As dori si eu cateva informatii. Avocat, procuror.si alte meserii de genul asta daca ati putea sa imi dati exemplu si rolul fiecaruia.

Multumesc anticipatwinking

FUNDAhappy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt cateva profesii pentru care se cere obligatoriu absolvirea facultatii de drept, cu licenta:
-Judecator - judeca cauze de toate genurile: penale, civile, comerciale, de munca, administrative etc.
-Procuror - efectueaza ori supravegheaza urmarirea penala, sustine acuzarea in cauzele penale, participa si la judecarea altor cauze.
-Avocat - asista si apara acuzatii in cauzele penale, asista si reprezinta clientii in celelalte cauze etc.
-Notar - redacteaza si autentifica acte juridice, legalizeaza copii de pe acte, efectueaza procedura succesorala etc.
-Consilier juridic - acelasi lucru ca si avocatul, dar doar pentru firma, institutia ori organul unde este angajat.
-Secretar al unui consiliu local - tot ce tine de actele unei primarii, mai putin contabilitate, investitii etc.
Profesia de jurist este o profesie frumoasa dar destul de grea, mai ales ca trebuie sa inveti toata viata, legislatia se schima des si destul de masiv. Succes si numai bine!

1 răspuns:
| HolyDiver a răspuns:

Notar: Semnatura, stampila si milioanele + ca lucrezi de acasa ca PFA si nu esti angajatul nimanui.

BEST JOB EVER!