| blackeyes90 a întrebat:

Hello TPU! O sa fiu directa: m-am angajat la un magazin de haine acum o luna, am facut un contract dar fara carte de munca, nu mai vreau sa ma mai duc la munca deoarece se poarta oribil cu mine. Se intampla ceva daca nu respect perioada de preaviz, nu pot sa spun k m-am angajat in alta parte? Mentionez din nou ca am doar contract nu carte de munca( e primul job). Se inampla ceva adica maenda sau sa ma dea in judecata? Vreau doar sa nu ma mai duc si atat s imi iau adeverinta si atat fara bani. Lamuriti-ma va rog! Multumesc mult

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna. Nu se mai fac carti de munca. Contractul tau este de acum cartea de munca. Citeste in contract incetarea contractului de munca. Conform codului muncii poti vorbi cu seful si sa iti accepte demisia, astfel aceasta fiind cu acordul partilor si fara preaviz. Daca nu e de acord cu demisia ta trebuie sa te duci la munca inca 20 de zile de preaviz. In cazul in care stii ca nu iti accepta demisia fa cererea de demisie trece pe ea data din zoua in care o faci. Daca treci data in care vrei sa iti inceteze contractul va trebui sa stai 20 de zile preaviz de la data respectiva. Mai pe inteles. Vrei sa nu te mai duci la munca de maine 07.01. 2011 scrii pe cerere data asta, iar pe data de 4.02. 2011 nu te mai prezinti la locul de munca. Sunt 20 de zile lucratoare conform codului muncii. Nici mai mult nici mai putin. Dar ia-l cu vorba buna sa inchei cu acordul partilor. Daca ai nelamuriri imi poti trimite un pm.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai exista carnet de munca de la 1.01. 2011, ci doar contract individual de munca si registrul de evidenta al salariatilor, pe format hartie si electronic(REVISAL).
Daca nu te intelegi cu patronul/administratorul/directorul sa renunte la preaviz atunci va trebui sa-l respecti. Daca nu renunta si nu te prezinti la lucru pot sa-ti desfaca disciplinar contractul de munca si s-ar putea sa te acuze si de lipsuri in gestiune(daca ai gestiune si nu ai predat-o pe baza de proces verbal), asta insemnand delapidare. Numai bine!

| boogdan91 a răspuns:

Din moment ce ai contract, ai si carte de munca. Citeste ce scrie in contract despre demisie, preaviz. Eu am avut un contract in care era scris ca in caz de demisie trebuie sa dau un preaviz cu 20zile inainte. M-am hotarat brusc sa-mi dau demisia, m-am inteles pe cale amiabila cu ei si in aceiasi zi am scris si preavizul si demisia. In cazul tau, depinde cum te intelegi cu ei in privinta asta. Nu ai cum sa primesti amenda, sa fii data in judecata sau alte prostii daca nu te prezinti la munca iti,, rup" ei contractul si gata.

| mona a răspuns:

Nustu ce sa zic,la anumite magaqzine se cere preaviz dar din cate stiu nu esti obligata,ai doua posibilitati.ori demisia la zi ori preaviz,in cazul tau cum nu ai carte de munca[aia inseamna ca nu esti inregistrata la fortele de munca]nu are ce sa ti faca,nu are cum sa te dea in judecata pentru ca o pune si patronu pentru ca nu ti a facut carte de munca, contractu ce ti la facut banuiesc ca nu i legalizat asa ca nu ti face griji, oricum mai informeazate.

| VaSyyyyy a răspuns:

Ai semnat un contract, l-ai citit? De acolo poti afla totul...