| felfalus a întrebat:

De o saptamana mi-am dat demisia si perioada de preaviz e de 20 de zile.As dori sa stiu ce se intampla daca nu respect aceasca conditie? imi mai primesc banii pentru care am muncit luna asta? ce se va intampla mai incolo? am auzit ca o sa am ceva dosar cu "I", e mai valabil acest dosar? ma pot angaja dupa aceea in alta parte fara probleme?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu respecti preavizul si angajatorul nu renunta atunci iti poate fi desfacut contractul individual de munca pe motive disciplinare, respectiv pentru absente nemotivate.
Aceasta desfacere a CIM te poate afecta la angajarea la un nou loc de munca, s-ar putea considera ca esti neserios si indisciplinat.
Este obligatoriu sa-ti plateasca salariul pentru perioada lucrata, cu exceptia cazului ca ai produs vreo paguba, care trebuie acoperita de tine, atunci pot sa-ti retina suma pentru acoperirea pagubei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

I ala vine de la indiscipplinat si va putea sa te afecteze la un nou loc de munca daca se vor cere referinte