| Criss234567 a întrebat:

Help me! Sunt in Spania din lună februarie la cules de căpsuni. Problema e ca eu nu mai rezist fizic si psihic aici si vreau sa plec acasa. Șefa mi-a zis ca nu pot pleca până nu se termina sezonul ca imi opreste bani pentru contractul de munca si firma ma lasa datoare la stat. Asta însemnând că data viitoare când vin in Spania la munca, prima lună voi munci degeaba pentru ca primul salariu va fi retras de stat. Eu nu cred ca e adevarat si zic asa doar ca sa isi tina muncitorii aici. Va rog sa imi spuneti si voi parerea voastră si sa imi dati un sfat. (fără răspunsuri la misto)

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa-i, grea munca fizica cand nu ai facut-o niciodata!
Mama ei de munca fizica, sa fie data celor harnici, ca puturosii nu o pot duce! laughing
Ai studii universitare sa-ti poti lua job acasa, ceva mai elevat si mai putin solicitant fizic?

Cat priveste contractul semnat, are dreptate sefa, trebuie sa dai banii inapoi, daca nu vrei sa ai probleme mari cu Legea din Spania. Nu-i vorba de "data viitaore cand te intorci in Spania" ca-ti pot trimite acasa, in Romania, acte de recuperare a debitelor legale.
Tu ar trebui sa crezi tot, odata ce ai semnat un contract legal care te obliga sa-l respecti, ca sa nu ai prbleme cu legea spaniola.

| Criss234567 explică (pentru Violleta2022):

Ar trebui sa vorbesti daca ai fi aici si daca ai sti de ce am venit. Da am studii universitare, si nu sunt deloc leneșă, dar asa sunteti voi, vorbiți in necunoștință de cauză, în contract nu scrie nimic ca trebuie sa plătesc vreun contract. Au trecut 3 luni de cand sunt aici deci am respectat contactul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Criss234567):

Poate sa treaca si 6 luni de cand ai inceput contractul, daca scrie sa trebuie sa-l stai pana la terminarea lui, atunci trebuie sa respecti contractul.
Vezi ca sunt paragrafe unde se stipuleaza ca poti iesii din contract in anumite cazuri speciale, daca te obligi sa le platesti anumite taxe, asa cum stipuleaza contractul.
Cat priveste munca fizica, nu te stresa, fugi acasa ca-i mai usor sa stai cu burta la soare si sa astepti ca parintii sa-ti dea din pensia lor.

| Criss234567 explică (pentru Violleta2022):

Nu scrie nimic cum ca trebuie sa stau până la sfârșit, în tara am un loc de munca dar acum sunt in concediu fara plata. Ti am zis sa numai vorbesti in necunoștință de cauză, eu nu le cer bani părinților mei, ba chiar le dau eu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Criss234567):

Eu nu vorbesc in necunostinta de cauza, doar m-am legat de ce ai declarat chiar tu, aici:
"Șefa mi-a zis ca nu pot pleca până nu se termina sezonul, ca imi opreste bani pentru contractul de munca si firma ma lasa datoare la stat."
Daca mai citesti odata ce ai scris, vei vedea ca reiese, ca de pleci inainte sa se termine sezonul, evident si contractul, ca doar asa te pot obliga la plata taxelor.

| Criss234567 explică (pentru Violleta2022):

Contractul meu se termina pe 2 ma. eu vreau sa plec pe 6. Deci respect contactul contractul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Criss234567):

Atunci pentru ce dumnezeu ai facut atata tam-tam ca pleci mai devreme din cotract?
Cand ai mintit, in postarea initiala, ssau acum?
Uite aici:
"...Problema e ca eu nu mai rezist fizic si psihic aici si vreau sa plec acasa."
Ma rog, asta este problema ta, faci bors si raspunzi legal, tot problema ta sunt!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

O intrebare daca nu te superi : De ce din punct de vedere psihic nu mai rezisti? spune-mi si mie ca sa pot sa inteleg mai bine situatia ta, sunt spaniolii prea duri cu tine.

| Criss234567 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu e vorba de spanioli. am șefa româncă spaniolii nici nu dau pe la noi, numai rezist psihic in casa, suntem 40 de femei si e cam nașpa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Criss234567):

Da chiar asa de lenesi sunt spaniolii, o stai am uitat ei nu presteaza munca de jos ei prefera ajutoare sociale de lenesi ce sunt.