| Feri5 a întrebat:

Hey! Am o întrebare. În legătură cu UMF „Iuliu Hațieganu" Cluj, am observat că sunt și studenți admiși pe locuri cu taxă care au chiar 9, 73 la concursul de admitere? Nu știți de ce? Pe lista celor admiși la buget apar note de la 10 până la 7. Deci cum e posibil? Întreb asta, pentru că vreau și eu la medicină, însă pe locuri bugetate de stat. Îmi puteți da o explicație? Și am văzut și candidați cu media 7, 80 respinși, nu știți de ce? Ofer funda!
P.S. Pentru o mai bună prezentare, puteți vedea listele aici:
buget: http://www.umfcluj.ro/images/fisiere/admitere2020/mgmd/M G-AdmisiBuget.pdf
taxă: http://www.umfcluj.ro/images/fisiere/admitere2020/mgmd/M G-AdmisiTaxa.pdf

Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Cei care au medie mare (9.7) si sunt pe locurile la taxa sunt cei care din prima au optat pentru un loc la taxa. Deci nu au așteptat să se afișeze nota la examen si in caz că aveau nota mica sa se bage pe locurile la taxa din nesiguranta daca vor mai prinde vreun loc. Asa ca, au optat din prima sa intre la taxa indiferent de media la admitere.