| BBEgirl a întrebat:

Hey buna...am si eu o problema ca sa zic asa. Azi am avut un interviu pentru job in urma caruia trebuie sa primesc un telefon care sa ma anunte daca incep sau nu programul de trainning. Am primit tot azi un alt telefon de la o alta firma pentru interviu maine. Faza e ca i-am spus doamnei de la celalalt capat ca nu pot fiind incerta prima situatie. Oricum programul de trainning nu stiu la ce ora este si pic prost daca aleg sa ma duc la interviu in loc de trainning sau invers, asa ca am refuzat politicos. Nu s-a suparat doamna dar nu ma simt eu bine, ma simt vinovata, nu stiu de ce.

Răspuns Câştigător
| Maryaaaaaaa a răspuns:

Sa nu mai faci asta niciodata. Asta ti-o spun din experienta. Daca te mai suna careva te duci nu ai ce pierde. Nu trebuie sa le spui ca ai mai fost si la alte interviuri sau ca mai astepti nu stiu ce raspuns.
Sunt multi angajatori care o sa iti zica ca indiferent de raspuns vei fi sunata dar in realitate putini te vor suna in cazul in care raspunsul va fi unul negativ. Crede-ma ca stiu ce spun. Cei
mai multi te vor suna daca raspunsul va fi pozitiv daca nu, nu vei fi sunata.
Tu du-te la interviuri vezi ce ti se ofera si astfel vei avea mai multe oferte vei avea de unde sa alegi.
In cazul in care astepti un raspuns si primesti alt telefon si ma rog te duci la interviu te accepta si accepti si tu oferta lor salariala, poti sa dai un telefon la firma la care ai dat primul interviu si sa le spui ca nu e mai valabil interesul tau pentru compania lor sau daca te suna le spui ca ai semnat deja cu alta companie. Le multumesti si la revedere!

3 răspunsuri:
| BBEgirl explică:

Va multumesc mult de tot pentru sfaturi si ajutorhappy!

| AxelBv a răspuns:

Hai sa iti zic ceva ce sa te ajute pe viitor. Compania, firma, corporatia, patronul nu iti e tata, nu iti e mama. Nu trebuie sa te atasezi emotional de un angajator. Important este sa iti fie tie bine. Pentru firme tu esti doar o unealta pe care o pastreaza cat timp au nevoie, iar dupa, renunta la tine fara resentimente.

| Cat a răspuns:

Buna, Irene!
Incepi un program de training dupa ce ai acceptat o slujba acolo?
Nu ai de ce sa te simti vinovata, ai ales cea mai buna solutie pentru toate partile implicate. Cred ca sinceritatea e de apreciat, ca si faptul ca nu ai incurcat planurile nimanui.
Nu are rost sa ai o stare proasta, e mult mai bine decat sa fi stabilit un interviu pe care ulterior sa il anulezi.