| nuconteazacinesunt_1308 a întrebat:

Am o problema, si va rog mult nu evitati intrebarea asta, as aprecia mult un sfat.
Eu am placut un baiat timp de mai multi ani si in timpul asta a existat un altul care m-a placut din primul moment in care m-a vazut.
Nu a ezitat sa-mi spuna ca ma place, mi-a spus-o de mai multe ori chiar. Eu, fiind trista si crezand ca as putea avea sanse cu celalalt baiat, l-am refuzat politicos de fiecare data. Uneori ma ura atat de rau, dar din bun simt nu o arata, iar in ultimul timp ajunsesem foarte buni amici.
El a aflat de mai multe luni ca mie imi placea de celalalt baiat, a suferit in ascuns, dar am ramas prieteni.

Bineinteles, acel baiat dupa care am umblat eu atatia ani m-a refuzat, iar eu m-am impacat extrem de greu cu idea. Oricum, in acest timp ei s-au imprietenit si cred ca deja stiu tot ce v-am spus eu pana acum, totul, pana la partea cu refuzul.

Acum... observ ca nu prea imi mai raspunde la mesaje, nu mai vorbim atat de mult decat daca vin eu sa vorbim si nu mai este la fel ca inainte... si nu pentru ca nu m-ar place, pentru ca eu cred ca inca mai tine la mine (asta o spun doar pentru ca observ din simplele gesturi).
Chiar nu inteleg ce are, deodata asa, lucrurile s-au schimbat, desi eu nu i-am facut nimic in prezent.

Iar acum eu sunt intr-o situatie foarte aiurea...nu stiu ce sa mai cred despre sentimentele mele fata de acest baiat care m-a placut. Poate chiar il plac, fara sa-mi dau seama. Desi incep sa cred asta cu cat imi dau seama ca ma gandesc non stop la el.
In plus, ma simt si prost fata de el, sa-l iau la rost ca nu imi mai raspunde la mesaje etc. (app, noi suntem colegi de clasa)... a suferit asa de mult, asa cum am suferit si eu dupa celalalt, iar eu acum ma simt ca o profitoare de sentimente.

Ce sa fac? Cum sa revin la prietenia apropiata de alta data? Pentru ca daca devenim prieteni, as putea oricand sa-i spun ce am pe suflet.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost si eu intr-o situati asemenea.

Cand esti singura cu el spune-i ca nu mai ai nimica cu vechia ta iubire si ca de fapt nu ti-ai dat seama ca pe el il placea de fapt.

si asta nu inseamna ca esti profitoare de sentimente

Bafta!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ai toate sansele sa-l recuceresti.Trebuie sa-i spui ca te-ai vindecat de veche ta iubire si acum esti libera sa te distrezi, sa iesi in societate, la evenimente.

| psihox a răspuns:

Apropo, cred ca pun o intrebare stupida. Cu care baiat te potrivesti? Caracter, a te intelege, modul de gandire fara certuri, etc.

| paul0013 a răspuns:

Pai...de ce ne spui noua? spune-i lui. Da, stiu cat de greu e, da, incearca prin alte mijloace. Uite unul: fa un document word si scrie-i acolo tot si da-il pe mess.Stiu ca o sa-ti "fie frica" dar crede-ma merita sa incerci, e mai bine decat sa suferi in tacere si stii cum e : Nu risti, nu castigi! baftakiss

| kaTTsu a răspuns:

Du-te la vrajitoare si fai vraji smug du-te si fa si matanii creca ajuta HRISTOS A INVIAT

| April23 a răspuns:

Si eu am trecut prin ceva asemanator.
Daca il placi, spune-i. In fata, cand sunteti doar voi.
Daca nu, spune-i oricum ce ai pe suflet.
Daca ati fost prieteni buni va intelege.

| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Pai hammmm am aaaaaa pai ai putea sa faci sa il placi si pe celalalt baiat care l-ai refuzat daca nu vine din inima atunci ai putea sa il intrebi insista fa ceva sa afli fa ce poti ca s-ar putea dar nu stiu altceva

| yocrazyralu a răspuns:

Spune-i adevarul.ca ii placi si ca iti pare rau ca nu ti-ai dat seama de la inceput...
daca va iubiti o sa treceti peste si veti fii impreuna

daca nu risti, nu castigi!