| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat
Hei e un tip la scoala pe care nu il plac la modul ala ci am inceput sa fim prietenii si imi place mult sa fim prietenii/amici sa glumim si sa vorbim si alte chesti da dupa el m-a intrebat daca vreau sa stau cu el si l-am refuzat pentru ca chiar nu imi place de el dar dupa el a fost foarte suparat,nu mai vorbea cu nimeni,lovea cam tot ce-i statea in cale,se certa cu toti, a spart un pasar si s-a TAIAT cu un ciob la mana si un prieten de-al lui mi-a spus si ca a plans...si dupa am vorbit cu el la telefon si a inceput sa se faca prost in continu si dupa a spus ca se simte ca un prost si nu mai vrea sa fim prietenii (si eu chiar nu vreau sa nu mai fim prieteni ca ma inteleg super bine cu el) si imi zicea ca a incecat sa vb cu alte fete da se gandeste mereu la mine si a mai zis si ca (el e clasa a 8-a) nu o sa mai vina saptamana asta la scola pentru pregatirea la romana si la matematica ca sa nu ne mai intalnim si am inceput sa ma simt foarte prost si vinovata si am acc sa fim impreuna da acum tot nu ma simt de loc bine si nu mai e ca inainte chiar ma simt rau si nu imi place sa vb cu el adica inainte eram fericit cand ma suna acum parca imi e si frica sa nu ma sune el si cand vad ca suna el parca imi vine sa sparg telefonul si de multe ori nu raspund sau raspund da nu vorbesc mult sau pe facebook l-am bagat pe invizibil da a observat si nu stiu de ce ma simt asa ca eu ma gandeam ca chiar daca stau cu el pot sa ma comport in continuare ca si cum am fi prietenii da nu pot...si nici sa ma despart de el nu prea pot pentru ca asa l-as rani si mai tare
Ce sa fac? :/

1 răspuns:
| DarinaFaraPunct a răspuns:

Complicat.Fii sincera si incearca sa ii zici ca nu merge. Spune-i ca nu il placi si ca nu puteti fi impreuna.Cand zice ca nu trebuie sa mai fiti prieteni spune-i ca nu vrei asta.Cand zice ca e un prost spune-i ca nu e.Cand face vreo tampenie gen sa se taie atunci spune-i ca isi pune viata in pericol facand asta.Aratai ca, desii nu il placi mai mult decat ca pe un prieten tii la el si nu vrei sa pateasca ceva! Spune-i clar si direct ce simti! Eu nu sunt vreo experta, am zis ce am crezut! Sper ca te-am ajutat! Ai mai putea sa ii arati ca nu poti fi mai mult decat ca o amica pentru el! De exemplu dandute interesata de altii sau fiind mai distanta cu el! Incearca sa ii explici, dar fii mai blanda fiindca tipul pare sa aiba o problema la ce face! Succes mult!