Întrebare recomandată | dreams0423 a întrebat:

cine a facut medicina, imi puteti da detalii despre liceu,profil,facultate,costuri, cat timp ati petrecut la facultate pe zi ca sa invatati si multe altele?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Conteaza sa ai studii liceale si bacul cu nota de trece,cel putin. Nu strica sa iei bacul cu note mari,sa fi la un liceu,ba chiar te avantajeaza insa admiterea nu se face pe baza de dosar(activitate profesionala in anii de liceu) ci strict pe un examen ce tine de chimie organica si anorganica sau fizica elementara + anatomie.
Profilul la care poti lua cursurile potrivite este cel de Stiintele Naturii,evident. Asa cum ti-am spus,este important sa ai timp sa inveti si placere sa lucrezi la stiinte exacte pe parcursul anilor scolari liceali. La facultate, daca esti printre cei mai buni din top, nu platesti cursurile dar prezenta este obligatorie. Este de bun simt sa participi la cursuri, indiferent de rezultate si situatia pe care o ai, iti spun ca sa stii. Daca esti in top dar nu te incadrezi la buget, intri cu taxa de 8.000 lei anul. Cred ca variaza de la o institutie la alta. In primi 3 ani, te vei ocupa de teorie in mod special, apoi, in ultimii 3, vei practica cele invatate in sala de curs in spitale,acolo unde vei fi trimis. Va trebui sa inveti medicina generala,adica cat este elementar din fiecare specializare medicala. Da,trebuie sa dedici timp,energie,trebuie sa iti faca placere sa faci asta. In mare parte, vei acorda prioritate studiului, deoarece asta te reprezinta si asta ti-ai ales. Asta nu inseamna ca nu vei avea si timp liber sau vacante, doar ca e un domeniu serios ce cauta oameni seriosi, nu lenesi sau oameni care sa amane. Iti doresc spor la invatat!

5 răspunsuri:
| LaraClarice a răspuns:

Daca vrei sa urmezi o astfel de facultate, trebuie sa iti asumi ca anii de studentie ti-i vei dedica studiului intr-o maniera cat se poate de riguroasa.
Trebuia sa te astepti ca uneori sa fie greu, dar stii cum se spune: " nimeni nu s-a nascut invatat". Cu vointa si perseverenta poti reusi.
Eu te-as sfatui sa studiezi medicina doar daca ai chemare si iti doresti cu adevarat. Daca te atrag doar banii. obtinuti din practica medicala, gandeste-te de doua ori.

| Derkes a răspuns:

La medicina din cate stiu trebuie sa inveti foarte mult. Oricum merita daca vrei sa ai un loc de munca banos.

| LaraClarice a răspuns (pentru Derkes):

Asta e marea problema a medicilor din ziua de azi. Profeseaza doar pentru bani.

| JackBoston a răspuns:

Sesiuni foarte grele, costuri uriase, profesori aroganti, dar macar inveti ceva.La facultate stai doar in primul an, din al doilea an te saturi de plimbat cu autobuzul de la un spital la altul.

| Andeed1w1 a răspuns:

Conteaza sa ai studii liceale si bacul cu nota de trece, cel putin. Nu strica sa iei bacul cu note mari, sa fi la un liceu, ba chiar te avantajeaza insa admiterea nu se face pe baza de dosar(activitate profesionala in anii de liceu) ci strict pe un examen ce tine de chimie organica si anorganica sau fizica elementara anatomie