| Iyulia3712 a întrebat:

eu sunt foarte nehotarata daca sa dau la drept sau la medicna. Daca ar fi sa ma raportez la bani as alege dreptul, pentru ca am vazut ca un magistrat castiga mult mai mult decat un chirurg, dar intrebarea meaa este: Daca ajung sa fac facultatea de medicina in strainatate se castiga mai bine? Si daca da cum o pot face fara bani?

Răspuns Câştigător
| AtomiX a răspuns:

Nu trebuie sa iti alegi facultatea numai in ideea: termin si pe urma sa vezi ce bani fac. Daca pleci cu asta de la inceput, nu o sa rezolvi nimic. Magistratul castiga mai bine decat un chirurg, serios?! Acum depinde si ce fel de chirurg si mai ales daca in tara sau afara, ca afara un chirurg neuronal de exemplu depaseste lejer 8 000- 10 000 EURO ceea ce nu cred ca un magistrat atinge nici macar jumate din suma asta, dar nu intotdeauna sunt importanti banii; sunt multi, exagerat de multi, asa este, dar trebuie sa te gandesti si ce trebuie sa faci pana sa ajungi acolo, cati ani te chinui sa inveti (nu stiu la drept cum e, dar la medicina chiar tebuie sa inveti pe bune). Fara bani poti face facultatea daca intrii la locuri la buget, adica trebuie sa iei nota mare la examenul de admitere sau daca se intra pe baza de dosar, sa ai nota mare la materiile de la bac. Ceea ce zice Laura este despre bursa, daca ai intrat si in primul an sau semestru ai note foarte mari si esti situata printre primele din facultate, atunci primesti si bursa.
Dar repet, trebuie sa alegi ceea ce vrei si crezi ca poti duce pana la capat, ca ajungi peste vreo 8 ani ca doar ce ai terminat facultatea si mai trebuie sa faci nu stiu ce ca sa ajungi acolo unde vrei, si pe urma cand in sfarsit ai terminat cu toate si urmeaza sa te angajezi pe postul mut visat o sa constati ca o sa ai bani dar ti-ai petrecut o mare parte din viata (daca nu chiar cea mai frumoasa parte) invatand si muncind.
Baftawinking

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Nu ar trebui sa alegi cariera numai in functie de bani, ci si de puterile tale. Nu este usor sa devi magistrat, ai multe hopuri pana acolo, dar si foarte mult de tocit si trebuie sa iti mearga foarte tare mintea. Dupa ce termii facultatea de drept, trebuie sa intrii si la inm pentru judecator sau procuror, si este un examen destul de greu, apoi ca sa iesi, ai alt examen ( asta dupa 2 ani pe practica la inm).
Si medicina este la fel de grea, daca nu mult mai grea, rezidentii ( adica dupa 6 ani de facultate) dorm in spitale pentru a face fata.
Daca doresti sa faci o facultate fara bani, trebuie sa ai bursa, asta inseamna sa inveti foarte bine sa ai peste 9.50 media de la bac si la fel si media anilor din liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
iti recomand sa urmezi facultate de medicina iar daca vrei sa intri la fara taxa, trebuie sa inveti foarte bine, pentru admitere si sa te intretii la fel de bine pentru a putea absolvi, iti recomand sa inveti limba germana din timp, pentru ca, in Germania salariul unui medic este mult mai mare decat salariul unui medic care profeseaza, in Romania.
O zi buna.

| Iyulia3712 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar întrebarea este: Cum as putea eu sa ajung in Germania? Daca absolv facultatea in Bucuresti si ma duc direct in Germania, pot optine un serviciu ca medic chirurg doar prezentandu-mi C.V.-ul la un anumit spital care are nevoie de medici?

| Solutionistul a răspuns:

In viata, lucrurile materiale o sa cada la un moment dat pe ultimul loc..atunci cand o sa te simti singura si pustiita si o sa realizezi ca ai 40 de ani dar nu ti-ai indeplinit visele. La ce bun sa ai 2000 euro pe luna salariu daca esti trist si tu visai sa te faci bucatar de exemplu? Fericirea e de nepretuit.

| RaspunsuCoretcIEYo a răspuns:

Deci, ii foarte logic..Nu te gandi numai la bani..Gandeste-te ca MEDICINA te ajuta in viata mai mult decat DREPTUL..Si daca e in functie de bani..Castigi SUFICINET si in medicina happy