| anonim_4396 a întrebat:

Facultatea de Drept (notariat) sau Facultatea de Medicina Generala?big grin Care ati alege?:-s

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eu am facut dreptul. Ambele sunt facultati unde trebuie invatat mult si toata perioada activa pentru a fi un profesionist bun, dar aici se termina asemanarile. In rest sunt foarte deosebite, cer calitati si inclinatii diferite. Este bine sa alegi in functie de calitatile si inclinatiile tale, sigur nu se potrivesc cu ale noastre (doar din intamplare), fiecare om este unic si judecam in functie de ce avem fiecare. Succes si numai bine!

| ikram a răspuns:

Tu crezi ca dupa ce termini facultatea de drept ajungi imediat notar? Ca sa ajungi notar trebuie sa gasesti un alt notar care sa te ia in stagiu si pe langa asta trebuie sa dai un examen de intrare.

Si plus ca acum notarii nu mai castiga cum castigau inainte, s-au redus substantial veniturile lor.

Facultatea de Drept este una foarte buna si de asemenea grea, ca si cea de medicina, dar sunt alegeri complet diferite, nu au nici o legatura una cu cealalta.
Daca iti place anatomia, chimia mergi la medicina chiar daca dureaza 6 ani + specializare, ai sansa sa pleci in strainatate sa practici sau chiar si in Romania.
Si la Facultatea de drept ca sa reusesti sa aci ceva dupa aia trebuie sa fii foarte bun, sa inveti, si dupa ce vei termina facultatea va trebui sa inveti in continuare sa fii tot timpul pus la curent cu ultimele modificari ale legilor, etc.
Gandeste-te bine si apoi alege la ce facultate vrei sa dai, ca e urma iti va parea rau.
Eu am terminat dreptul.

| inginer a răspuns:

Drept - nu-mi plac oamenii bolnavi. Probabil pentru altii e ceva normal si care vine de la sine, sa iti doresti sa vindeci oameni. Dar pentru mine - m-as face miner mai degraba decat medic. Oricum - ai primit raspnsuri bune.

| bianca a răspuns:

Medicina categoric tongue

| Locre a răspuns:

Personal, as alege Facultatea de Medicina deoarece stii ca ai un loc de munca asigurat dupa cei 6 ani de invatat, fata de cea de Drept, fiindca in majoritatea cazurilor, se intra cu pile in domeniul asta.De asta multi se reprofileaza dupa ce termina Dreptul.

| Locre a răspuns:

Plus ca te costa o gramada de bani sa faci nu stiu cati ani de stagiar dupa ce termini facultatea, pentru ca iti trebuie practica inainte sa lucrezi in domeniu.

| Locre a răspuns:

Pai doar unde crezi ca faci rezidentiatul? Dupa 6ani de invatat ai dreptul la o meserie cum e cea de doctor sau chirurg.

| Locre a răspuns:

Scuza-ma daca am spus ceva "nelalocul lui". Nu am vrut sa informez gresit ci doar sa-ti spun ca ai o baza cu Medicina, dar nu multi se incumeta sa o si termine...

| ioandreii a răspuns:

Notariat i-ati gandu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Locre ai loc de munca asigurat cand termini Medicina?!:O

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa ajungi notar e foarte complicat, ca sa ajungi medic e mult mai complicat!

| poiuiyhvb a răspuns:

Medicinahappy

| petroindarkness a răspuns:

Eu as alege facultatea de drept.

| denisa01 a răspuns:

Drept sa iti spun as alege Facultatea de Drept.

| Symphonix a răspuns:

Eu dreptul voi alegetongue